Вече съществуват няколко различни ваксини срещу рак
Ваксини срещу рак - вече са абсолютната реалност. Ето какво е необходимо да знаете за тяхната авангардна технология.
[caption id="attachment_8150" align=aligncenter width=647] Моля, последвайте ни във фейсбук, като кликнете върху тази картинка.[/caption]
Напоследък доста ваксини срещу рак получиха голяма популярност. Националните институти по здравеопазване на САЩ наскоро обявиха, че е персонализираните ваксини са предотвратили връщането на рак на панкреаса при около половината от участниците в ново изследване.
„Противораковите ваксини не се различават много от ваксините за инфекциозни заболявания като грип, морбили, заушка и COVID.“ Думите са на доктор Кийт Натсън, професор по имунология в клиниката Майо, който изследва и разработва ваксини срещу рак. Цитираме негово изказване пред списание „Fortune“.
Ваксините стимулират имунната система да се бори с цел - обикновено вирус. В случая обаче целта е рак.
В момента по-голямата част от създадените ваксини срещу рак са терапевтични. Те се използват се за лечение на пациенти, които вече имат напреднал рак. Често са в комбинация с други интервенции като химиотерапия, хирургия или радиация.
Според Института за изследване на рака две ваксини вече са одобрени от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA). Едната е за ранен стадий на рак на пикочния мехур, a другaта за рак на простатата.
„Има и ваксини за пациенти, преживели рак. Те се дават на хора в ремисия с висок риск от рецидив“, каза доктор Кийт Натсън.
Освен това има ваксини, които могат напълно да предотвратят рака. Четири вече са одобрени от FDA: три за човешки папиломен вирус (HPV) и една за хепатит B.Всички те действат за предотвратяване на инфекции, които могат да доведат до рак. Ваксината срещу HPV се препоръчва за момчета и момичета на около 11 или 12-годишна възраст. Но може да се приложи и на лица в други възрастови групи.
Ваксината срещу хепатит В се препоръчва за хора на възраст до 59 или по-млади. Подходяща е обаче и за възрастни на 60 и повече години. Особено ако са изложени на риск от инфекция.
Може да прочетете още за:
- Рак на дебелото черво – революционен тест #1
- Нова техника за проучване на генома
- Как да спрем болки свързани с остаряването?
- Мозъкът има собствен отпечатък на болката
- Наташа Кулвиват – откритието й за самоубийствата