Депресия -защо е скритият убиец на настроението ви?
Депресията е психическо състояние, характеризиращо се с хронична меланхолия и липса на интерес. Известна е още като генерализирано депресивно разстройство или клинична депресия, засяга начина, по който човек се чувства, мисли и действа и може да доведе до редица умствени и физически затруднения. Може да изпитвате трудности при извършването на рутинни ежедневни дейности, а понякога може да чувствате, че животът не си струва да се живее.
Депресията е състояние, от което не може просто така да „избягате“ и се нуждае от дългосрочна терапия. Но не се обезсърчавайте. Медикаментите, психотерапията или комбинацията от двете често са ефективни срещу депресия.
Има няколко хипотези за произхода на заболяването. Болестта най-вероятно е причинена от сложно взаимодействие на няколко променливи, въпреки че аберантната мозъчна химия и биохимия, всъщност, е една от най-често приеманите теории.
Причините за развитие на депресия
Понякога депресираните хора приписват заболяването си на определен източник, като например трагичносъбитие в живота им. Въпреки това е много необичайно тъжните хора да не са сигурни за причината. Те дори могат да вярват, че няма "причина" за тяхното състояние. В такива ситуации може да е полезно да разберете какви са причините за развитието й. Ето обобщение на това, което е известно (и неизвестно) относно това как химическиядисбаланс в мозъка може да допринесе за развитието на депресия.
Функцията на първичните невротрансмитери при депресия
Трите най-важни невротрансмитера свързани са:
- Допамин
- Норепинефрин
- Серотонин
Други невротрансмитери, които могат да предават сигнали в мозъка, включват глутамат, GABA и ацетилхолин. В момента се проучва значението на тези мозъчни химикали и при други заболявания, като Алцхаймер или фибромиалгия.
Основни симптоми при депресия
Въпреки че може да се появи само веднъж в живота, повечето хора имат няколко пристъпа или регулярни пристъпи през целия си живот. През тези периоди присъстват следните симптоми:
- Тъга, чувство на празнота или отчаяние
- Дори при дребни проблеми се наблюдават гневни изблици, нетърпение или разочарование.
- Загуба на интерес или удоволствие от повечето или всички типични дейности, като секс, практикуване на хобита или спорт.
- Нарушения на съня, включително безсъние или прекомерна дрямка
- Поради умората и липсата на енергия, дори простите задължения изискват повече усилия.
- Потискане на апетита и намаляване на теглото или повишено желание за храна и наддаване на тегло
- Безпокойство или възбуда
- Забавено мислене, говорене или физически действия
- Чувство за безполезност или вина, фиксация върху предишни грешки или самообвинения са все симптоми на депресия.
- Трудности с мисленето, фокусирането, вземането на избор и запомнянето
- Чести или повтарящи се мисли за смърт, суицидни мисли, суицидно поведение или самоубийство
- Физически симптоми, като дискомфорт в гърба или главоболие, които не могат да бъдат обяснени.
За много хора симптомите често са достатъчно тежки, за да пречат на ежедневните дейности, като работа, училище, социални дейности и взаимоотношения. Някои хора може да се чувстват като цяло недоволни или нещастни, без да разпознават първопричината за това.
Симптоми на депресия при деца и юноши
Симптомите и показателите при деца и юноши са сравними с тези при възрастни, но може да има вариации. Депресията при по-малките деца може да се прояви като меланхолия, нетърпение, привързаност, безпокойство, болки, отказ да посещават училище или поднормено тегло. Симптомите на юношескадепресия включват тъга, раздразнителност, чувство на негативност и безполезност, гняв, лошо представяне или посещаемост в училище, чувство на неразбрани и изключително чувствителни, употреба на наркотици или алкохол за развлечение, прекалено много ядене или сън, самонараняване, загуба на интерес към нормалните дейности и избягване на социални контакти.
Симптоми на депресия при възрастни хора
Депресията не е естествена част от стареенето и никога не бива да се приема с лека ръка. За съжаление, възрастните хора често се диагностицират погрешно и не се лекуват, и може да се колебаят дали да потърсят помощ. При по-възрастните хора симптомите могат да бъдат различни или по-малко очевидни, включително:
- Проблеми с паметта или промени в личността
- Физическа болка или дискомфорт
- Умора, липса на апетит, затруднения със съня и загуба на либидо, несвързани с медицинско състояние или лекарство.
- Често предпочитат да останат у дома, вместо да общуват или да се занимават с нови дейности.
- Суицидни мисли или импулси, особено сред по-възрастните мъже
Вижте още за състоянието - ТУК!