Нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства - диклофенак, напроксен и други
Нестероидните противовъзпалителни средства - НСПВС, са сред най-често използваните лекарства за лечение на различни състояния при по-възрастното население, включително висока температура, болка, възпаление, свързано с ревматоиден артрит и остеоартрит, невромускулни нарушения, главоболие и мускулно-скелетни проблеми. Въпреки широката им употреба, НСПВС имат няколко странични ефекти, особено стомашно-чревни проблеми, които са по-разпространени и потенциално животозастрашаващи при по-възрастното население.
Всяка година в световен план отговорните институции отчитат значителни разходи от около 10 до 20 милиарда евро за закупуване на нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства, отпускани с рецепта и без рецепта. Най-честият страничен ефект, свързан с нестероидните противовъзпалителни, са стомашно-чревни проблеми, включително язви и кървене, които са особено тревожни при възрастните хора.
Всъщност употребата на нестероидни лекарства се е превърнала във водеща причина за хоспитализация в тази популация, а рискът от смърт поради язва се увеличава повече от 4 пъти при възрастните хора.
Нестероидни противовъзпалителни и страничните им ефекти
Въпреки добре известните странични ефекти на нестероидните препарати, те остават лекарствата на избор за осигуряване на ефективно успокояване на болката и противовъзпалителни ефекти, особено с неотдавнашното въвеждане на нов клас циклооксигеназа-2 селективни НСПВС, като целекоксиб и рофекоксиб. Очаква се тези по-нови лекарства да имат подобрение на стомашно-чревните странични ефекти, свързани с традиционните нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства.
Въпреки това, физиологичните промени, свързани със стареенето, могат да влошат профила на страничните ефекти на нестероидните хапчета при възрастните хора, което ги прави по-уязвими към неблагоприятни резултати. Освен това повишеният потенциал за лекарствени взаимодействия в тази популация изостря риска от неблагоприятни ефекти от употребата на НСПВС.
Кои са най-често срещаните нестероидни противовъзпалителни средства?
- Аспирин: Един от най-старите и най-често използвани НСПВС, аспиринът се използва за облекчаване на болката, намаляване на възпалението и намаляване на риска от инфаркт и инсулт.
- Ибупрофен: Широко използван НСПВС без рецепта, ибупрофен се използва за облекчаване на болката, намаляване на температурата и облекчаване на възпалението.
- Напроксен: Друг широко използван НСПВС без рецепта, напроксен се използва за облекчаване на болката, намаляване на температурата и облекчаване на възпалението. Особено ефективен при лечението на болка в гърба, както и различни форми на болков синдром, произхождащи от периферната нервна система.
- Диклофенак: нестероиден противовъзпалителен препарат, често отпускан без рецепта, диклофенак се използва за облекчаване на болката и облекчаване на възпалението.
- Целекоксиб: По-ново, селективен представител на семейството нестероидни противовъзпалителни лекарства, целекоксиб се използва за облекчаване на болката, намаляване на възпалението и лечение на остеоартрит и ревматоиден артрит.
- Мелоксикам: НСПВС, отпускано с рецепта, мелоксикам се използва за облекчаване на болката, намаляване на температурата и облекчаване на възпалението.
Изключително важната комбинация на нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства с инхибитори на протонната помпа
Комбинацията от нестероидни противовъзпалителни лекарства с инхибитори на протонната помпа може да има няколко много основни и важни предимства.
Кои са основните инхибитори на протонната помпа?
- Омепразол
- Ланзопразол
- Пантопразол
- Рабепразол
- Езомепразол
- Дексланзопразол
Съществуват и други представители от семейството на лекарствените средства считани като инхибитори на протонната помпа, но тук трябва да концентрираме повече за позитивите при прилагане на нестериодни противовъзпалителни лекарствени средства и инхибиторите на протонната помпа.
Тези лекарствени средства значително подобряват защитата на стомашно-чревния тракт чрез намаляване производството на стомашна киселина, което в комбинация с нестероидни противовъзпалителни лекарства може да причини сериозни стомашни проблеми, като стомашнаязва, кървене, язва на дванадесетопръстника, постоянна болка и възпаление на стомаха - гастрит, както и появата на черни изпражнения или хематемеза - повръщане на кръв.
В съвременната медицинска практика е абсолютно задължителна комбинацията на нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства с инхибитори на протонната помпа. Комбинации на напроксен и омепразол или ланзопразол, както и диклофенак с омепразол или ланзопразол са изключително ефективни при лечение на болка и болков синдром или възпаление и предпазва от странични негативни ефекти, засягащи стомашно-чревния тракт.
В заключение, изключително важно е да бъдете изключително внимателни, когато използвате нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства при по-възрастното население, тъй като възрастните хора имат значително завишена уязвимост към неблагоприятни ефекти от терапията с тези лекарствени препарати. Необходим е задълбочен и обстоен преглед на позитивите и негативите при прилагането на различни нестероидни противовъзпалителни и техните очаквани странични ефекти, за да се осигури безопасно и ефективно лечение.
Вашите лекуващи лекари трябва да обмислят алтернативни лекарствени комбинации, като парацетамол, кодеин, метамизол натрий или други нефармакологични интервенции при лечение на болка и възпаление при възрастни хора. Освен това те трябва да наблюдават внимателно пациентите в напреднала възраст, използващи нестероидни противовъзпалителни лекарства и да предприемат мерки за предотвратяване на потенциалните нежелани реакции, както и техните най-чести усложнения.
Специално обръщение към всички лекуващи лекари на застаряващото население
Уважаеми колеги, моля комбинирайте нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства абсолютно задължително с инхибитори на протонната помпа, като омепразол, ланзопразол и тн, когато лекувате болков синдром или възпаление при по-възрастното население.
Автор: д-р Цанко Стефанов