Какво е гърч?
Най–общо описано, гърчът е неврологично нарушение, причиняващо както физиологични промени, така и промени в поведението на човек, независимо дали се касае за възрастен, дете или кърмаче. Както знаете, мозъкът контролира всички системи в организма ни чрез нервни импулси, които импулси или сигнали се изпращат до дадена система - например мускулна, дихателна и т.н. посредством нервнитеклетки. Когато има наличие на гърч, невроналното предаване на тези сигнали бива нарушено.
Симптоматично ние виждаме всичко това с неволеви и неконтролируеми движения от страна на пострадалия. Дезориентираност, обърканост, а понякога и пълна загуба на съзнание и неадекватност.
Много важно е да се отбележи, че гърчовете не са диагноза, а симптом на дадено заболяване. Някои протичат леко, почти незабележимо, а други са тежки и масивни.
От изключително значение е при оказване на първа помощ да засечете началото и края на гърча, тази информация е изключително ценна и ще бъде в помощ на медицинския екип, който ще се отзове на вашия сигнал.
Кои са най- разпространените форми на гърчове?
Два са най-разпознаваеми форми са фебрилният, разговорно наричан „температурен гърч“, и епилептичният.
Други видове могат да бъдат предизвикани от инфекция в областта на мозъка, каквото е например менингит , травма в областта на главата, ниски нива на кръвна захар, инсулт, отравяния с тежки метали и токсични препарати, високо артериално налягане, топлиненудар, мозъчна аневризма, бъбречна недостатъчност, порфирия, алкохолна абстиненция, инфекциозни болести и други.
Първа помощ при епилептичен гърч.
Ще ви запозная накратко с епилепсия и лесното й разпознаване, без да имате понятие по медицинска терминология. Важното е да знаете, че има два вида епилептични пристъпи. Парциални и генерализирани гърчове.
- Парциалните засягат определена мускулна група. Забелязва се активация на неврони в определена част на едната хемисфера – „мозъчно полукълбо“ и липсва нарушение на съзнанието, т.е липсва каквато и да е загуба на съзнание. В медицината са понятни прости парциалнипристъпи, често се свързват със загуба на вкус, обоняние, зрителни симптоми и други, и комплексни парциални пристъпи, където се наблюдава нарушение на съзнанието.
- Генерализирани гърчове, при които се засяга мускулатурата на цялото тяло. Там се наблюдава засягане на кората в двете хемисфери - „полукълба“. Времето, което се счита за нормална продължителност при внезапна поява, е с продължителност от 1 до 3 минути. Ако гърчът продължи повече, се касае за епилептичен статус и без медицинска намеса, пострадалият не излиза от това състояние, в което се намира. Тоест гърчовете продължават да се повтарят.
При генерализираните гърчове разпознаваме:
- Абсанси - petit mal, характеризиращи се с нарушение в съзнанието. Разпознават се като често пострадалият се вторачва или прави неволеви дъвкателни движения.
- Миоклонични - съпровожда се с внезапни съкращения и отпускане на определени мускули.
- Тонично–клонични по известни като „grand mal”. Те са възможно най- драматичните. Започват с внезапна загуба на съзнание, без значение от мястото, на което се намира болният. Има спиране на дишането за около 20 секунди с неволеви съкращения по мускулите на цялото тяло. След това следва клоничната фаза, която трае около 40 сек., редуват се тонични гърчове с отпускане на мускулите. Последващо тук, което е хубаво да се упомене, е че имаме наличие на постиктална фаза или "следгърчова фаза". Тя е с различна продължителност и може да отнеме часове, при което се възстановяват процесите на дишане и съзнание.
При внезапна загуба на съзнание, най-голяма опасност и най-голям риск крие начинът, по който ще падне пострадалият на земята. Често подобни гърчове са съпроводени и с ЧМТ - черепно-мозъчна травма в областта на главата.
Как да разпознаете епилептичния гърч, ако все още се колебаете?
Типичните симтоми са неравномерното дишане. Също така, ще забележите секрети слюнка които се отделят от устата, това в медицината се отбелязва с термина „хиперсаливация“, повечето от вас са го виждали, когато дечицата им са имали период на зъбоникнене. Тялото се втвърдява по време на гърч и не винаги, но пострадалият може да има халюцинации и/или пълна загуба на съзнание. Възможна е и агресия, така че бъдете внимателни, когато оказвате помощ.
Сега! Успели сте да разпознаете епилептичен гърч. И следва...
Стъпки на първа помощ при гърч!
Обезопасете мястото първо около себе си, после около пострадалия. Ако се намирате в опасна среда, например работите в завод за производство на тежки метали, опитайте се да изкарате пострадалия от вредната среда, така че да може да му премахнете защитната маска, за да осигурите свободни дихателни пътища и достъп на свеж въздух.
Положете нещо под главата, за да не се удря неволево по пода и не се опитвайте да спрете движенията, които извършва тялото. По никакъв начин не пречете на гърча и не го хващайте за крака, ръце, рамене и т.н. Оставете го да премине през това, без да навредите на пациента. Ако се опитате да приложите натиск, е възможно да контузите крайник или част от тялото на пострадалия.
Тук ще прочетете различни мнения, но често епилептиците нараняват езика и зъбите си. Ние сме обучени при такива ситуации да можем да откачим безопасно мандибулата, в случай на необходимост. Мандибула е латински термин за "долна челюст". Ако забележите, че езикът е в опасност от едната страна на захапката, може да поставите между зъбите мек материал - например кожен колан, без метални орнаменти по него, руло бинт, дървена шпатула, но не и топли и удобни дрехи! Не искаме да задушим пациента, нали?
Целта на това е да не може устата да се затвори и да се прехапва езикът, защото може и да се развие пълна руптура в тялото на езика, което напрактика да доведе до неговото откъсване, а този процес може да отнеме секунди.
Ако виждате стегнати дрехи, дискретно ги откопчайте. В този момент около вас ще има тълпа от хора, всичко трябва да се случва дискретно и да не бъдат на показ интимни части от тялото на пострадалия. Стегнат колан - разкопчайте го. Някои дами обожават да носят шалове с флорални мотиви – премахнете шала. Колкото по-свободно е облеклото, толкова по–леко ще премине пострадалия през гърчовата симптоматика.
Тук отново ще спомена нещо важно и то е - Не бъркайте в устата на пострадалия. Може да забършете секретите от устата с кърпа отвън, но не бъркайте отвътре.
След отминаване на гърчовата симптоматика, обърнете пострадалия в странична стабилна позиция и не забравяйте да засечете времето от началото до края на пристъпа, както и повторенията - епизодите, защото често се повтарят.
Фебрилен или температурен гърч при деца и възрастни
Стойности на нормална температура според Световната Здравна Организация варират:
- Орално „в устата" измерена – 33.2-37.2 C
- Температура измерена в ухо – 35.4-37.8 C
- Аксиларна или „под мишницата" – 35.5-37.0 C
- Ректална „анална„ - 34.4-37.8 C
Този тип бива предизвикан от бързо повишаване на телесната температура над 38,5 целзиеви градуса. Наблюдава се изключително често при деца под 3-годишна възраст. Това е най-разпространеният гърч и предизвиква най- урни реакции и много тревога у родителите.
Този тип гърч трае кратко и много рядко води до мозъчни увреждания. Независимо от това, след подобно състояние е препоръчителна консултация със специалист по детсканеврология или педиатър.
Първа помощ при гърчова симптоматика
Наблюдаваме внезапни неконтролируеми мускулни съкращения, треска и конвулсивни движения. Тук е време за вашата намеса.
- Обезопасете района, в който се намира пациентът. Махнете всички остри предмети или вещи, които ще наранят вас или пострадалия.
- Уверете се че дихателните пътища са проходими, ако има шал, компрес на врата или нещо, което е стегнато и пречи на дишането, премахнете го.
- Пазете главата! Подложете нещо под нея - например сгъната кърпа, мека обувка, дреха, това, което видите първо, ако пострадалият се намира на твърда повърхност. Ако нямате налични, може да положите ръцете си под главата му, за да омекотите ударите.
- Не давайте храна, вода и лекарства през устата на възрастен или бебе в гърч. Вероятността да се задави е изключително голяма. Гърчът може да не доведе до смърт, но попадане на чуждо тяло в дихателните пътища може да доведе до летален изход. Вижте как да окажете първа помощ при попадане на чуждо тяло тук.
- Ако имате възможност, свалете дрехите на пострадалия, ако сте на обществено място, просто ги разхлабете достатъчно, за да няма нищо стегнато.
- При малките дечица е препоръчително да свалите всички дрехи, включително и памперса. Може да повиете с хладка кърпа или чаршаф и, ако имате възможност, да приложите ректални температуропонижаващи супозитории, известни още като „свещички“ за бебета.
Ако гърчът е отминал и пострадалият е в безсъзнание, обърнете го в странично стабилно положение, като се уверите, че дихателните пътища са проходими. Как? Може да прочете тук.
В практиката, често се случва след фебрилен гърч деца да бъдат приети в болница с хипотермия – „измръзване“, това се случва, защото, в паниката, много родители пускат студена течаща вода и вкарват детето под нея с надеждата да ги охладят. Получава се рязко спадане на температурата, водещо до свиване на кръвоносните съдове, недостиг на кислород до мозъка и спадане на телесна температура до критичен минимум – фатално за едно дете.
Златното правило за понижаване на висока телесна температура е тя да спада по 1 градус на всеки час. Използвайте температуропонижаващи медикаменти, изписани от лекар, с правилната доза за вашето дете, според възрастта и килограмите. Никога не прилагайте аспирин при бебета и деца. Масовите и най-използвани медикаменти за понижаване на телесната температура са парацетамол и ибупрофен под формата на суспензия – „сироп“ или супозитории – „ректални свещички" за бебета и деца.
Автор: Гергана Койчева