Научно е доказано, че самотните хора възприемат света по различен начин
Съвсем наскоро бе публикувано ново проучване в списание Psychological Science. То е било ръководено от учен, който работи в Колежа по литература, изкуства и науки USC Dornsife. Изследването предполага, че по начина на обработка на информация в мозъка, хората, които не са самотни си приличат. Но всеки самотен човек възприема света по свой собствен, характерен начин.
Елиза Баек, асистент по психология в USC Dornsife, се опитала да разбере по-добре какво допринася за такива чувства на откъснатост и неразбраност при самотните хора. Тя и нейният екип използвали техника за невроизобразяване, наречена функционален магнитен резонанс - fMRI. Чрез нея изследвали мозъците на 66 студенти, докато младежите гледали поредица от видеоклипове.
[caption id="attachment_8150" align=aligncenter width=582] Моля, последвайте ни във фейсбук, като кликнете върху тази картинка.[/caption]
Участниците били на възраст от 18 до 21 години. Преди да започне същинският експеримент със самотните хора, студентите били помолени да попълнят тест за самота на Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Това е проучване, което измерва субективните чувства на самота и чувството за социална изолация на дадено лице.
Въз основа на резултатите от проучването изследователите разделиха участниците на две групи: самотни и общителни. След това учените сканирали мозъка на всеки участник с помощта на fMRI. През това време тестваният гледал видеоклипове.
Изследователите сравнили данните от изображенията на мозъците на двете групи. Учените открили, че по-самотните хора показват по-различни и идиосинкратични модели на обработка на мозъка, отколкото общителните хора.
Това откритие е важно. То разкрива, че невронната прилика, която се отнася до това колко сходни са моделите на мозъчната дейност на различните индивиди, е свързана с тяхното споделено разбиране за света.
Това споделено разбиране е важно за установяване на социални връзки. Хората, които страдат от самота, са по-малко сходни с обществената норма за възприемане на света. Освен това всеки самотен човек се различава по уникален начин. Тази уникалност може допълнително да повлияе на чувството за изолация и на липсата на социални връзки.
Може да прочетете още за:
- Гранично личностно разстройство
- Гоблен на ума: Бродиране с нишките на въображението
- Синдром на дефицит на внимание и хиперактивност
- Депресия и депривация: ускорители на биологичното стареене
- Налудно разстройство