Травми при зимни спортове - най-честите усложнения
Зимните спортове могат да бъдат вълнуващ и приятен начин да останете активни през по-студените месеци, но те също водят до повишен риск от нараняване. Важно е да сте наясно с най-честите видове наранявания, които могат да възникнат по време на тези дейности, и да предприемете стъпки за предотвратяването им.
Кои зимни спортове най-често водят до травми?
Карането на ски представлява спускане по склон надолу със ски с цел развличане или състезателни цели. Има няколко различни вида спортно каране на ски - алпийски ски, ски бягане и ски свободен стил. Друг често практикуван спорт, особено често водещ до развитие на травми при зимни спортове, е карането на сноуборд. Много подобен на ски спускането, но с една пързаляща повърхност, наподобяваща формата на дъска с различни извивки.
Карането на кънки на лед и хокей на лед са други често практикувани физически дейности, особено често водещи до травми при зимните спортове. Разликата между двата вида спорт е, че кънките на лед могат да бъдат соло или комбинативен спорт, докато хокей на лед винаги е отборен спорт.
Кърлинг е друг страхотен спорт, но особено често води до травми при зимни спортове, предвид начините му за практикуване. При този спорт играчите плъзгат по леда обект, с който трябва да постигнат определени точки при достигане на целевата зона.
Ходене със снегоходки, каране на шейна, както и риболов на лед са други чести спортни мероприятия за забавление през зимата в бурните преспи, но, уви, особено често водят до много сериозни травми при зимни спортове и хората трябва да бъдат бдителни и внимателни, особено ако отиват на зимната пързалка с децата си.
Кои са най-честите травми при зимни спортове?
Травмите при зимни спортове са особено чести и в следващите няколко реда ще представя основните 5 видове травми и от какво да се пазите, за да се наслаждавате на зимните месеци и да спортувате активно и здравословно.
- Навяхвания и разтежения: Тези наранявания са причинени от прекомерно разтягане или разкъсване на мускулите, връзките или сухожилията. Те могат да бъдат причинени от падания, усуквания или пренапрежение по време на физическо натоварване, каквото е спортната дейност. Навяхванията обикновено засягат ставните връзки, докато разтеженията включват мускулите или сухожилията. Симптомите на навяхвания и разтежения включват болка, подуване, поява на синини и затруднено движение на засегнатата част от тялото;
- Фрактури или счупвания: Фрактурата е счупване на кост. Може да бъде причинена от падане, директна травма или прекомерна употреба. При травмите от зимни спортове най-често се наблюдават фрактури на китката, глезена и ключицата. Симптомите на фрактура включват силна болка, подуване, посиняване, промяна във формата, както и липса на движение в засегнатата зона;
- Изкълчвания или луксация: Изкълчване възниква, когато се засегнат връзките, мускулите, сухожилията, костите и нервите при травми. Особено често при травми от зимни спортове. Развиват се след падания или директна травма. Луксациите са най-чести в рамото, лакътя и пръста. Симптомите на луксация включват силна болка, оток, посиняване и при тежки луксации - деформация на засегнатата става.
- Дислокация или разместване на става: Практически, дислокацията е една от най-честите травми при зимни спортове и представлява промяна в ставата след травматично разместване на кости. Например - дислокация на раменната става, дислокация на глезен, дислокация на китка и други;
- Сътресения: Сътресението е вид мозъчно нараняване, което възниква, когато мозъкът се „размести“ линейно, ъглово или по ротационен механизъм при директни травми по главата. Симптомите на мозъчно сътресение могат да включват главоболие, замаяност, гадене, умора и затруднения с паметта или концентрацията. При по-тежките случаи може да се редуцира качествено и количествено съзнанието.
За да предотвратите травми при зимни спортове, важно е да загреете добре преди физическа активност, да носите подходящо предпазно оборудване и да не прекрачвате границите на физическите си способности.
Ако се нараните, важно е да потърсите медицинска помощ и да следвате правилен план за възстановяване, за да предотвратите по-нататъшно увреждане на засегнатите зони след травми при зимни спортове. С предпазливост и подготовка може да се наслаждавате на всички видове занимавания през студените месеци на годината, като минимизирате риска от развитие на травми при зимните спортове.
Още за травмите при зимни спортове - ТУК!
Автор: д-р Цанко Стефанов