Online Medicine България

Над менюто
collapse

Тютюнопушене и вредите му- номер 1 заключение!

2022-10-16  Цанко Стефанов Прочетена: 104 пъти

Тютюнопушене и вредите му

Навярно никога не сте и чували за РичардДол и ОстинХил? Не бих ви винил - те са двама учени, които изследват появата и разпространението на болестите, но за жалост обществеността извън науката знае малко за тяхната работа и постижения. А те са огромни! Днес дори децата знаят колко вреден е цигареният дим. По кутиите с цигари се лепят огромни слогани как тютюнопушенето вреди на здравето, а страшни снимки на отрязани ръце, гангренясали крака и канцерогенни образувания грозят опаковките от няколко години. Всичко това без особен успех. Но откъде все пак знаем, че цигарите вредят? Кой и кога го реши? Някой все трябва да е изследвал вредите от тютюна. Правилно се досещате – това са Дол и Хил.

Именно те инициират проучване, към което статистикът Ричард Пето се присъединява през 1971 г. Въпросното проучване е имало за цел да оцени рисковете, свързани с употребата на тютюн, както и неговата връзка с рака на белия дроб. Дол и колегите му представят констатации от 50-годишно проследяване на британски лекари във връзка с риска от развитие на белодробен рак.

Проучването само по себе си  е напълно иновативно за времето си и гениално в своята конструкция, както и забележително с постоянството на проследяването. Когато Ричард Дол и Остин Хил предприемат това амбициозно кохортно изследване, те едва ли осъзнават, че създават нова парадигма за съвременната епидемиология и изборът да направят такова изследване сред лекарите си е бил чисто гениален по подхода си. Дейността им става известна като "Британското проучване на лекарите". То представлява проучване, проведено от 1951 до 2001 г., като през 1956 г. предоставя убедително статистическо доказателство, че тютюнопушенето увеличава риска от рак на белия дроб. Затова нека всички запомним тази бележита година!

За самото проучване при пушачи

Проспективното кохортно проучване представлява надлъжно проучване, което следва с течение на времето група от подобни индивиди (наречени кохорти), които се различават по отношение на определени изследвани фактори, за да се определи как тези фактори влияят върху процентите на определен резултат. Например, може да се проследи група шофьори на камиони на средна възраст, които се различават по отношение на навиците за пушене, за да се тества хипотезата, че 20-годишната честота на рак на белия дроб ще бъде най-висока сред тежките пушачи, следвани от умерените пушачи и след това непушачи.

Сравнението, представено от Дол и Хил, е в много отношения уникално. Тук имаме възможността да наблюдаваме какво наистина се случва за дълъг период от време сред тези, които са изложени на канцерогененриск, и да го сравним с описателен анализ на всички налични доказателства.

През октомври 1951 г. Дол и Хил пишат до всички регистрирани лекари в Обединеното кралство и получават отговори от две трети от тях, или като брой - 40 701 медици. Жените са били изключени от повечето анализи и публикации, затова фокусът е бил концентриран върху мъжете лекари.

Респондентите са били разпределени по десетилетие на раждане, пол и специфична за тях смъртност, както и общо физическо здраве и настоящи навици за пушене, проследени в допълнителни въпросници през годините 1957, 1966, 1971, 1978, 1991 и накрая през 2001-ва.

Процентът на отговорите е бил доста висок, което прави възможно извеждането на подходящи статистически анализи. Резултатът е, че както ракът на белия дроб, така и "коронарната тромбоза", което е било разпространеният тогава термин за инфаркт на миокарда, сега обикновено наричан "сърдечен удар", се появяват значително по-често при пушачите.

Първоначалните резултати са с особена значимост и идентифицират нов и особено висок риск от рак, но истинската стойност на това проучване се увеличава пропорционално с увеличаването на проследяването и потока от новопоявяваща се информация. По време на проследяването, и по-специално в докладите след 40-тата година от възникването на проучването за вредите от тютюнопушене и после след 50-тата му година, реалното въздействие на тютюнопушенето върху голямо разнообразие от заболявания и самата продължителност на живота биват напълно формулирани.

Половината от пушачите умират от заболяване, свързано с тютюнопушенето, а половината от тези смъртни случаи са на средна възраст. Въздействието на тези смъртни случаи върху загубата на продължителност на живота на непушачите е огромно. Спирането на тютюнопушенето на всяка възраст е ефективно за намаляване на загубата на продължителност на живота на непушачите, въпреки че това намалява с увеличаването на възрастта при отказване.

Реалното заключение и резултатите от проучването за вредите от тютюнопушене

Така излиза, че свръхсмъртността зависи от количеството тютюнопушене по-конкретно. Средно тези, които пушат до 30-годишна възраст, няма свръхсмъртност, докато тези, които пушат до 40-годишна възраст, губят 1 година от живота си; тези, които пушат до 50-годишна възраст, губят 4 години, а тези, които пушат до 60-годишна - възраст губят 7 години.

Тютюнът се превръща в най-добре идентифицирания канцероген за човека и е канцерогенен във всичките му форми на употреба. Ясно е и е от няколко години насам, че ефектът на тютюна върху риска от рак и всъщност върху общата смъртност е далеч над всеки друг общ рисков фактор.

Информацията в днешно време се приема за даденост, но ето какво знаем с абсолютна сигурност:

  • половината от пушачите умират от заболяване, свързано с тютюнопушенето
  • половината от тези смъртни случаи са на средна възраст
  • всяка смърт, свързана с тютюнопушенето на средна възраст, губи над 20 години от продължителността на живота на непушачите
  • има над 20 фатални заболявания, причинно-свързани с пушенето на цигари
  • дори ако пушачът спре да пуши на средна възраст, той започва да възвръща част от продължителността на живота на непушачите

Това всеобщо и глобално здравно познание се е развило до голяма степен от работата на Ричард Дол и неговите колеги, по-специално Ричард Пето, и от обширното проследяване на британската лекарска кохорта.

Тютюнопушене, спрете тютюнопушенето, отказ от тютюнопушенеРанните открития от групата на Дол, които ясно идентифицират пушенето като човешкиканцероген, оказват голямо влияние върху големия спад в разпространението на тютюнопушенето, което се случва в Обединеното кралство от 50-те години на миналия век, а малко след това и в САЩ и в много други страни.

Без съмнение, така се предотвратяват множество смъртни случаи в Обединеното кралство, а също и в много други части на света и води до това, че милиони мъже и жени разполагат с няколко години увеличена продължителност на живота. Въпреки че такъв принос от която и да е изследователска група е изключителен, тази група има значителен принос и в други основни области на заболявания, включително радиация и рак, азбест и други професионални канцерогени, орални контрацептиви и заболявания, лечение на ранен рак на гърдата, незабавно лечение на миокарден инфаркт – изобщо приносът е уникален и забележителен., затова запомнете добре имената им!

Истинското въздействие на изследването обаче е трудно да се прецени, тъй като тютюнопушенето не се е считало за проблем на общественото здраве през 50-те години на миналия век и оценката на проблема само ще нараства през следващите десетилетия. Независимо от това, проучването на британските лекари предоставя убедителни доказателства за връзката между тютюнопушенето и рака на белия дроб, инфаркта на миокарда, респираторните заболявания и други заболявания, свързани с тютюнопушенето.

Не е изненадващо, че Дол, Хил и Пето са получили много награди и широко признание за приноса си към общественото здраве в техните среди. Такова признание е напълно заслужено, въпреки че подобни статистически базирани приноси могат да бъдат подценени. Трудно да се определи по-голям принос за общественото здраве в последно време. Дол, Хил, Пето и колегите им, както и самите участници в проучването, наистина водят до пробив в медицината, науката, както и здравето на световната популация.

Единственият начин, скъпи приятели, за превенция на абсолютно всички изброени заболявания при активни пушачи, както и избягване на всички възможни вреди от тютюнопушенето, е тази вреда да бъде премахната радикално. Има множество презентации в световните гайдлайни и сайтове на научни институти за вредите от тютюнопушенето, вреди от тютюнопушене през бременността, както и начините за отказване от този вреден навик.

Има множество нови хапчета, активно действащи медикаменти, които се борят с навика, както и различни видове лепенки, пластери, за отказва от тютюнопушене. Превенцията на рак, както и превенцията на увреждания при вестибуларния апарат от дългогодишно тютюнопушене е изключително важна.

Интересно проучване за вредите от тютюнопушене и развитието на рак на белия дроб.

 Online Medicine BG


Share: