Online Medicine България

Над менюто
collapse

Болка в корема: 6 причини + рискови фактори, диагностика, лечение и профилактика

2023-03-28  Цанко Стефанов Прочетена: 872 пъти

Болка в корема

Един от най-често срещаните медицински симптоми и оплаквания при лекарите е болка в корема. Тя може да бъде причинен от широк набор от фактори. Това е състояние, което може да засегне хора от всички възрасти, пол и етническа принадлежност. Болката може да бъде лека, умерена или силна и може да продължи минути до часове или дори дни. Този симптом може да е признак на сериозно основно заболяване и изисква медицинска помощ.

Причини за развитие на болка в корема

Коремът е сложна област от тялото, която съдържа много органи, включително стомаха, червата, черния дроб, панкреаса, жлъчния мехур и бъбреците. Болка в корема може да бъде провокирана от различни причинители, някои от които са изброени по-долу:

  • Нарушения на храносмилателната система: Болката в корема обикновено се причинява от нарушения на храносмилателната система като гастрит, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), пептични язви, възпалително заболяване на червата - болест на Крон и улцерозен колит, с общото наименование IBD, синдром на раздразнените черва (IBS) и панкреатит.
  • Инфекции: Инфекции като вирусен гастроентерит, бактериални инфекции и паразитни инфекции могат да причинят коремна болка.
  • Бъбречни камъни: Камъните в бъбреците са твърди отлагания от минерали и соли, които се образуват вътре в бъбреците. Когато тези камъни излязат от бъбреците и навлязат в пикочните пътища, те могат да причинят силна коремна болка.
  • Апендицит: Острият апендицит е възпаление на апендикса, който е малка торбичка, прикрепена към дебелото черво. Това е спешен медицински случай, който изисква незабавна операция.
  • Камъни в жлъчката: Камъните в жлъчката са малки, твърди отлагания, които се образуват в жлъчния мехур. Когато тези камъни се преместят от жлъчния мехур и в жлъчните пътища, те могат да причинят силна коремна болка.
  • Херния: Херния възниква, когато орган или тъкан изпъкне през слабо място в мускулната система на предна коремна стена. Може да причини коремна болка и дискомфорт. При пациенти с вече известна херния на коремна стена - в случай, че се появи силна коремна болка, гадене, подуване, незабавно потърсете преглед от лекар, по възможност коремен хирург. Хернията може да налага спешна оперативна интервенция. Не чакайте болката да отшуми сама.

Рискови фактори и рискови групи хора за развитие на болка в корема

болка в корема, боди Някои фактори и групи хора са изложени на по-висок риск от развитие на болка в корема. Някои от рисковите фактори и групи са изброени по-долу:

  • Възраст: Среща се по-често при по-възрастните хора, заради процеса на стареене, който може да причини структурни промени в храносмилателната система.
  • Пол: Жените са по-склонни да изпитват коремна болка, отколкото мъжете, поради налични репродуктивни проблеми или болезнени менструални цикли, ендометриоза и кисти на яйчниците. От друга страна, мъжете може да изпитват болка в долния коремен етаж, заради тестикулярно възпаление.
  • Затлъстяване: Затлъстяването може да увеличи риска от развитие на нарушения на храносмилателната система като гастроезофагеална рефлуксна болест, възпаление в червата и раздразнени черва, които предизвикат появата на коремна болка.
  • Стрес
  • Медикаменти: Някои лекарства като нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства (НСПВС), антибиотици и лекарства за химиотерапия могат да причинят коремна болка като страничен ефект.
  • Фамилна анамнеза

Диагностика на болката в корема

Диагностицирането на причината за коремна болка може да бъде предизвикателство, тъй като има много възможни причини. Вашият лекар или лекари би трябвало да започне със снемане на подробна анамнеза и извършване на физически преглед.

болка в корема, рентген

Те могат също да назначат диагностични мероприятия, като кръвни и образни изследвания, ендоскопски процедури, за да помогнат за диагностицирането на причината за болка в корема.

  • Щателна анамнеза;
  • Кръвни изследвания;
  • Образни изследвания;
  • Ендоскопски процедури;
  • Изследване на урина;
  • Фекална проба;
  • Лечение на болки в корема;

Лечение и профилактика на болка в корема

Лечението на коремна болка зависи от основната причина, водеща до развитие на състоянието. В някои случаи болката може да изчезне от само себе си без някакво по-специално лечение. В други случаи обаче може да се наложи медицинска намеса. Някои от възможностите за лечение на коремна болка включват:

  • Промени в начина на живот: Промените в начина на живот, като избягване на тригериращи коремна болка храни, намаляване на стреса и поддържане на здравословно тегло може да помогне за справяне състояния като раздразнени черва, ГЕРБ или рецидивиращи пристъпи на възпалителна чревна болест;
  • Медикаменти: Лекарства като антиациди, инхибитори на протонната помпа или антибиотици могат да бъдат предписани за лечение на състояния като хеликобактер пилори инфекция, гастроезофагеална рефлуксна болест, пептични язви или бактериални инфекции, които водят до развитие на симптоматиката.
  • Хирургична интервенция - операция: В някои случаи може да се наложи операция за отстраняване на камъни в жлъчката, бъбреците или за лечение на състояния като апендицит и абдоминална херния.
  • Алтернативна медицина: Акупунктура, масаж или техники за релаксация могат да бъдат полезни при контролирането на симптомите.

Болка в корема е често срещан симптом, който може да сигнализира за различен по вид здравословни проблеми, които могат да бъдат причинени от различни фактори, но също така и алармариращ симптом за развитието на тежки хронични болести, каквито са болестта на Крон и улцерозен колит.

Идентифицирането на основната причина за болката е от съществено значение за определяне на подходящ и точен план за лечение. Някои групи хора са изложени на по-висок риск от развитие на коремна болка и предприемането на превантивни мерки може да помогне за намаляване на риска от развитие на неприятната клинична картина.

Търсенето на медицинска помощ, ако изпитвате постоянна или силна болка в корема, е от съществено значение за получаване на правилна диагноза и лечение. Като предприемате правилните стъпки за поддържане на здравословен начин на живот и контролиране на всички основни заболявания, можете да намалите риска от развитие на коремна болка и да поддържате оптимално здраве и благополучие, и да се наслаждавате на щастлив живот, изпълнен с множество приятни емоции и мигове, без наличието на неприятни, тежки, а понякога и мъчителни симптоми, от какъвто и да било характер.

Екипът зад "Online Medicine с д-р Цанко Стефанов" остава на разположение за вас и при нужда от безплатна медицинска консултация, винаги може да се чувствате свободни да се свържете с нас, за да обсъдим правилната стратегия за вашето ново Аз.

Автор: д-р Цанко Стефанов


Share: