Видове васкулити
Васкулити са група от заболявания, които причиняват увреждане на кръвоносните съдове и водят до тяхното възпаление. Васкулит е сериозно състояние и трябва да бъде лекувано адекватно и времесъобразно. Една негова важна класификация го разделя на васкулит, който поразява големите кръвоносни съдове, такъв, който засяга средните, и съответно васкулит, който уврежда малките кръвоносни съдове.
Но това не е единственото разделение на типовете васкулити. Той може да бъде още:
Левкоцитоклазичен васкулит – наричан е още и некротизиращ или алергичен васкулит. За него е характерно задебеляване на съдовите стени, наличие на инфилитрация от левкоцити около увредения съд, левкоцитоклазия (вид ядрена фрагментация) и отлагане на фибрин в съдовите стени. Най-съществената му проява е, че при допир се усеща леко инфилтрирана пурпура. Пурпурата представлява червени или лилави петна по кожата, които не избледняват при прилагане на натиск. Причиняват се от кървене под кожата вследствие не само на васкулит, но и на нарушения на тромбоцитите, на коагулацията или поради други причини. Те са с размери 3–10 мм, докато петехиите са с размери по-малко от 3 мм, а екхимозите са по-големи от 1 см.
Остър тип – по-известна като пурпура на Шонлайн-Хенох. Тя се проявява под формата на споменатите петехии и екхимози, съчетани с папулозни, еритемни и уртикариални лезии по долните крайници. Често се придружават с артралгии, абдоминални болки, кръв в изпражненията, кръв в урината и др.
Хроничен тип - още познат като синдром на Guegerot-Ruiter, това сложно име обозначава състояние, което се проявява с петехии по подбедриците, но без наличие на системно увреждане.
Лимфоцитен васкулит – при него промените са подобни на тези при левкоцитоклазичния, но тук инфилтратът е съставен предимно от лимфоцити, а не от левкоцити. Има и други варианти на лимфоцитния васкулит – хронична пигментозна пурпура, лихеноиден питириазис, лимфоматозна папулоза, малигнена атрофична папулоза.
Грануломатозен васкулит – инфилтратът има грануломатозен характер и е съставен от лимфоцити, хистиоцити, плазмоцити и гигантски клетки. Негови варианти са артериит на Такаясу, грануломатоза на Вегенер, ануларен ггранулом и алергичен грануломатозен ангиит на Чърг-Щраус.
Облитериращ ендартериит – той представлява артериолосклеротична съдова облитерация. Негов най-чест и типичен симптом е интермитиращото клаудикацио (т.е. куцане, което преминава и после пак се връща). При облитериращия ендартериит кожата на крайниците е тънка, суха и лющеща се.
Облитериращ тромбангит (болест на Бюргер) – проявява се с накуцвания, прояви на синдрома на Рейно, кожни възели и гангрени, започващи от пръстите на краката.
Нодозен периартериит – разпространен, сегментен, некротизиращ панартериит на малките и средните артерии. Най-характерни са болезнените и бързопреходни дермохиподермални възли, разположени по хода на повърхностните артерии. Други промени са ливедо ретикуларис (мрежовидно синьо-червено оцветяване на големи кожни полета), екхимози, периферна гангрена и т.н.
Автор: Александър Манчев