Какви са най-честите разстройства на лактацията?
Много чести притеснения по време на бременността създава лактацията. По време на бременността гърдите на бъдещата майка достигат своето пълно морфологично развитие. Решаваща роля за това имат плацентарните хормони (естрогени, прогестерон, плацентарен лактоген – STH).
В този период гърдите нарастват за сметка на жлезния паренхим и се увеличава кръвната циркулация. Под кожата започват да прозират кръвонапълнени вени. Още тогава от зърното може да се изцеди оскъдно количество гъст, бледожълт секрет, който се нарича коластра.
В края на бременността коластрата се отделя и спонтанно. По това време високите нива на естрогените потискат отделянето на пролактин и чак след раждането нивата им започват да падат и така се стимулира лактогенезата. В потвърждение на тази теза е фактът, че при задържани плацентарни части лактация няма.
Какво представлява пролактин и каква е неговата роля?
Основен хормон, отключващ лактогенезата, е пролактинът. Но той далеч не е единствен – роля в този физиологичен процес вземат и други хормони, като глюкокортикоиди, тироксин, инсулин. Най-ефикасното средство за стимулиране на лактогенезата, обаче, си остава редовното евакуиране на млякото от гърдата чрез сукане или изцеждане.
За поддържане на млечната секреция значение имат общото психическо и физическо състояние на младата майка, адекватното й хранене и прием на течности. Механичното дразнене на мамилите, което сукането на новороденото или изстискването осъществяват, води до рязко увеличаване на налягането в тях, което се дължи на отделяне на окситоцин от неврохипофизата.
Интересно е също, че и плачът на бебето, пак по условнорефлекторен път, увеличава секрецията на окситоцина. В първите 2-3 дни след ежедневно се отделя предимно коластра. Коластрата е субстанция, изключително богата на белтъци, въглехидрати, масти, соли и, разбира се, антитела.
На 3-ия или 4-ия ден започва отделянето на същинското мляко. Гърдите силно набъбват, причинявайки на жената разпъваща болка и лек фебрилитет. Първоначално се отделя около 200–300 ml/24 ч., а на 3-4 месец до 800 – 1200 ml/24 ч. При прекъсване на кърменето за 2-3 дни настъпват промени в гърдите, свързани със задръжката на мляко. Гърдите стават плътни и болезнени.
Така описан, този период звучи като леко и приятно преживяване и за майката, и за новородения човек, но съществуват някои аномалии във функцията на млечните жлези и лактацията. Сред най-честите са:
- Агалактия – пълна липса на лактация.
- Хипергалактия – отделяне на свръхголямо количество кърма. Това състояние се среща при хипертрофия на млечните жлези, като количеството мляко може да стигне до 5 литра за денонощие.
- Галакторея – представлява спонтанно изтичане на мляко. От постоянно влажната среда по гърдите се създават предпоставки за екземи и рагади.
- Хипогалактия – или намалена секреция на кърма. Бива два вида: първична, причинена от неадекватни нива на съответните хормони време на бременността, от ендокринни заболявания като захарен диабет, хипотиреоидизъм и др. И също и вторична, която се проявява при увредено общо състояние поради заболяване от инфекциозен или общ характер, нерационално хранене по време на бременността и в пуерпериума, нова бременност в пуерпериума и пр.
Какво представляват рагадите на зърното?
Съществуват и заболявания, засягащи конкретно мамилите – едно от тях е т.нар. рагада на зърното. Причина за развитието на рагади е аномалия в анатомията на гърдата, недостатъчно подготвени зърна по време на бременността, грешка в техниката на кърмене, лоша хигиена, общи заболявания, хиповитаминози, както и някои конституционни фактори – например при блондинките рагадите са по-често срещани, отколкото при брюнетките.
За клиниката е характерна болка по време на кърмене, както и кървене от зърната. Те са оточни и синкави, а върху рагадите се образуват корички или язви, което от своя страна е предпоставка за инфекции.
Лечението е спиране на кърменето и внимателно изцеждане, като изцеденото мляко се използва за хранене на бебето. Прилага се и локално антибиотично лечение, но е особено важно преди кърмене зърното да се почисти щателно.
Друго заболяване на гърдите при родилката е маститът.
Автор: Александър Манчев