Online Medicine България

Над менюто
collapse

Анална фистула - 7 основни знаци и симптоми

2023-06-26  Александър Манчев Прочетена: 2,147 пъти

Анална фистула - 7-те основни симптоми и причини за развитие

След като наскоро ви занимахме с анални фисури, сега може би е дошъл ред на една друга често срещана патология в хирургичната практика – анална фистула.

Анална фистула е малко тунелче, свързващо инфектирана кухина в ануса (абсцес) с отвор върху кожата около ануса. Ако разгърнете кой да е учебник по анатомия, ще прочетете, че вътре в ануса има няколко малки жлезички, които произвеждат слуз. Понякога обаче те се запушват и инфектират, което води до абсцес. Чисто статистически около половината от тези абсцеси впоследствие се превръщат във фистули.

Има множество причини за появата на анална фистула. Сред водещите, както споменахме, са запушени анални жлези и последващото образуване на абсцеси. Други, макар и доста по-рядко срещани състояния, които могат да причинят анална фистула, са:

  • Болест на Крон (вид възпалително чревно заболяване)
  • Лъчетерапия (при онкологични пациенти)
  • Травма
  • Полово предавани инфекции
  • Туберкулоза
  • Дивертикулит (заболяване, при което се образуват малки възпалителни торбички в дебелото черво)

латерална сфинктеротомия при анална фисура, анус, анална фистулаРазпознаването на фистулата не е трудно, понеже признаците и симптомите на анална фистула са доста характерни. Те обикновено включват:

  • Честа поява на анални абсцеси
  • Болка и подуване около ануса
  • Кървав и зловонен дренаж (изтичане на гной) от отвор около ануса. За сметка на това болката може да намалее след оттичане на фистулата.
  • Раздразнена кожа в аналната област
  • Болка при изхождане
  • Кървене
  • Втрисане и общо чувство на умора

Лошата новина в случая е, че почти винаги е необходима операция за лечение на анална фистула. Тя се извършва от общ хирург или проктолог. Чрез операцията се цели баланс между отстраняването на фистулата и защитаването на мускулите на аналния сфинктер, които могат да причинят инконтиненция (или невъзможност да се задържа ректалното съдържимо), ако бъдат увредени.

Фистули, при които няма изобщо или има съвсем малко засягане на сфинктерния мускул, се лекуват с фистулотомия. При тази процедура кожата и мускулите над образувания тунел се разрязват, за да се превърнат в отворен жлеб. Това позволява на фистулния тракт да заздравее отдолу нагоре. В случай на усложнена фистула, може да се наложи хирургът да постави специален дренаж, наречен сетон, който остава на място поне 6 седмици. След поставяне на сетона почти винаги се извършва последваща фистулотомия.

Интересното е, че на Запад вече се прилагат съвсем модерни подходи при терапията на заболяването. Такова иновативно лечение на фистулите при болестта на Крон е инжектирането на стволови клетки в самия тунел. Дали това може да се приложи в конкретния случай, е по усмотрение на лекуващия лекар. Като цяло колоректалният хирург би следвало да предложи всички възможности на пациента преди самата операция.

Операцията на фистула обикновено се извършва амбулаторно, което означава, че пациентът може да се прибере вкъщи още същия ден. Но на пациенти, които имат много големи или дълбоки фистулни тунели, се препоръчва да останат в болницата поне за кратко време след операцията с цел наблюдение. Някои фистули може да налагат няколко операции подред, за да се постигне оптимален лечебен ефект.

Добрата новина е, че повечето видове анална фистула реагират добре на хирургичния подход. След операцията хирурзите препоръчват накисване на засегнатата област в хладко-топла вана (седяща) и прием на омекотяващи изпражненията средства (разхлабващи лаксативи) в продължение на седмица.

Нормално е да се усещат известна болка в областта след операцията, но за облекчаване на дискомфорта лекарят може да инжектира локален анестетик като лидокаин например или да изпише болкоуспокояващи.

При правилно лечение и зарастване на абсцеса и развилата се анална фистула, вероятността да се появят отново е минимална.


Може да прочетете още за:

  1. Анална фисура – 3 основни симптоми
  2. Препоръки за скрининг за рак на гърдата
  3. Рак на ануса – 9 основни симптоми
  4. Остър хирургичен корем – 4 основни причини
  5. Оток на крака – от какво може да е?

Автор: Александър Манчев

Моля, последвайте ни във фейсбук.


Share: