Online Medicine България

Над менюто
collapse

Интермитентен фастинг - плюсове и минуси

2023-07-20  Ради Радев Прочетена: 657 пъти

Предимства и недостатъци на диетата интермитентен фастинг

Интермитентен фастинг става все по-актуално и популярно през последните няколко години. То не е просто една модерна тема в социалните мрежи. В същото време представлява и интересна област за лекари и диетолози.

Ние тук ви представяме мнението на Мери Сабат. Тя притежава магистърска степен по специалност „Хранене и обществено здраве“. Освен това е лицензиран диетолог. По-надолу можете да прочетете обобщена информация за периодичното гладуване, и да вземете най-доброто решение относно вашето здраве.

Сабат определя добре познатата диета интермитентен фастинг по следния начин:

 „Това е модел на хранене, който се движи между периоди на гладуване и хранене. Този вид диета не уточнява кои храни да ядете, а по-скоро кога да ги ядете.“

Едно от предимствата на интермитентен фастинг е, че ако ядете през по-малък период от време, вие ще приемате по-малко калории. Според клиниката Mayo, този начин на хранене е почти толкова ефективен, колкото и нискокалоричната диета. Това е логично, тъй като калорийният дефицит е ключов за загубата на тегло.

Диетоложката Мери Сабат казва, че има няколко различни подхода към този вид диета. Те са:

  • Метод 16:8. Този метод включва гладуване по 16 часа всеки ден и ограничаване на прозореца ви за хранене до 8 часа. Обикновено това означава да пропуснете закуската и да консумирате всичките си калории за деня в рамките на 8-часов прозорец. Примерно между 12 и 20 часа.
  • Диета 5:2. При този подход вие се храните нормално в продължение на пет дни от седмицата и намалявате приема на калории до около 500-600 калории през останалите два дни. Дните с намалени дажби не са последователни, а по-скоро разпределени през седмицата по ваше усмотрение.
  • Алтернативен ден на гладуване. Както подсказва името, този метод включва диета през ден. В дните на недояждане или въобще не консумирате калории, или ограничавате техния прием до около 500.

Сабат подчертава, че диета тип интермитентен фастинг може да бъде полезна за някои хора, но не е подходяща за всички:

 „Някои групи, като бременните или кърмещи жени, хората с анамнеза за нарушено хранене и такива с определени медицински състояния, трябва да бъдат внимателни или да го избягват напълно. Аз преценявам дали човекът е стресиран и е възможно да произвежда твърде много кортизол, дали е мъж или жена, а също и неговото ниво на физическа активност. Интермитентен фастинг, особено при жените, може да повиши кортизола, което да доведе до наддаване на тегло.“


  1. Редовни тренировки – стоп на депресията!
  2. Защо ходенето е най-доброто упражнение?
  3. Бъдете активни докато остарявате и ще живеете по-добре
  4. 6 физически упражнения за отлично здраве!
  5. Непоносимост към глутен – 6 основни симптоми

onlinemedicine.bg


Share: