Online Medicine България

Над менюто
collapse

Круп при деца - цялата информация за симптоми, диагностика и лечение на 1-но място!

2023-03-01  Цанко Стефанов Прочетена: 467 пъти

Круп - причината за лаеща кашлица и тежък задух при деца

Круп, известен още като ларинготрахеобронхит, е вид респираторна инфекция, която се причинява от вирус. Инфекцията води до оток вътре в трахеята, което пречи на нормалното дишане и предизвиква класическите симптоми на "лаеща" кашлица, инспираторен стридор и дрезгав глас. Може също да има висока температура и хрема. Тези симптоми могат да бъдат леки, умерени или тежки. Често започва или се влошава през нощта и обикновено продължава един до два дни.

Круп може да бъде причинена от редица вируси, включително параинфлуенца и грипен вирус. Рядко се дължи на бактериална инфекция. Круп обикновено се диагностицира въз основа на признаци и симптоми, след като са изключени потенциално по-тежки причини, като епиглотит или чуждо тяло в дихателните пътища. Допълнителни изследвания, като кръвни изследвания, рентген и кръвни култури, обикновено не са необходими.

Много случаи на круп могат да бъдат предотвратени чрез имунизация срещу грип и дифтерия. Повечето случаи на круп са леки и детето може да се лекува у дома с поддържащи грижи. Болестта обикновено се лекува с единична доза стероиди през устата. В по-тежки случаи може да се използва и инхалаторенадреналин или друг вид стероид. Хоспитализация се налага в един до пет процента от случаите.

Круп е сравнително често срещано състояние, което засяга около 15% от децата в даден момент. Най-често се среща на възраст между шест месеца и пет години, но рядко може да се наблюдава при деца до петнадесет години. Среща се малко по-често при мъжете, отколкото при жените. Най-често се развива през есента. Преди ваксинацията, круп често се причиняваше от дифтерия и често е била фатална инфекция.

Клинична картина и симптоми

Круп се характеризира с "лаеща" кашлица, стридор, дрезгав глас и затруднено дишане, което обикновено се влошава през нощта. „Лаещата“ кашлица често се описва като наподобяваща лай на куче или вик на морски лъв. Стридорът се влошава от възбуда или плач и ако може да се чуе в покой, може да означава критична обструкция - стесняване или запушване, на дихателните пътища.

Други симптоми включват висока температура, хрема (симптоми, характерни за обикновената настинка) и изразени рецесии на гръдната стена – известно като знак на Хувър. Потичане на слюнка и вид на тежко болен човек може да са симптоми на други медицински състояния, като епиглотит или трахеит.

Кои са основните причинители на круп?

Обикновено се смята, че круп се дължи на вирусна инфекция. Други използват термина по-широко, за да включат остър ларинготрахеит (ларингит и трахеит заедно), спастичен круп, ларингеална дифтерия, бактериален трахеит, ларинготрахеобронхит и ларинготрахеобронхопневмонит. Първите две състояния включват вирусна инфекция и като цяло са по-леки по отношение на симптоматиката, докато последните четири се дължат на бактериална инфекция и обикновено са по-тежки.

Вируси

Острият ларинготрахеобронхит най-често се причинява от параинфлуенца вирус - член на семейството на парамиксовирусите, предимно типове 1 и 2, в 75% от случаите. Други вирусни причини включват грип А и В, морбили, аденовирус и респираторен синцитиален вирус - RSV.

Бактерии

Болестта круп, която е причинена от бактериална инфекция, е сравнително рядка. Бактериалният круп може да бъде разделен на дифтерия на ларинкса, бактериален трахеит, ларинготрахеобронхит и ларинготрахеобронхопневмонит. Ларингеалната дифтерия се дължи на Corynebacterium diphtheriae, докато бактериалният трахеит, ларинготрахеобронхитът и ларинготрахеобронхопневмонитът обикновено се дължат на първична вирусна инфекция с вторичен бактериален растеж. Най-честите замесени коки са Staphylococcus aureus и Streptococcus pneumoniae, докато най-често срещаните бактерии са Haemophilus influenzae и Moraxella catarrhalis.

Развитие на заболяването в организма

Вирусната инфекция, която причинява круп, води до оток на ларинкса, трахеята и големите бронхи, поради инфилтрация на бели кръвни клетки, особено хистиоцити, лимфоцити, плазмени клетки и неутрофили. Подуването води до обструкция на дихателните пътища, която, когато е значителна, води до драматично увеличена дихателна честота и характерното “турбулентно”, шумно дишане, известно като стридор.

Круп обикновено се диагностицира въз основа на признаци и симптоми. Първата стъпка е да се изключат други обструктивни състояния на горните дихателни пътища, особено епиглотит, чуждо тяло в дихателните пътища, субглотична стеноза, ангиоедем, ретрофарингеален абсцес - перитонзиларен абсцес, и бактериален трахеит.

Фронтална рентгенова снимка на шията не се прави рутинно, но ако се направи, може да покаже характерно стеснение на трахеята, поради субглотичната стеноза, която наподобява формата на камбана. Този знак е изключително показателен, но не се среща често при клинична и диагностична оценка на състоянието.

Други изследвания - като кръвни тестове и вирусна култура, не се препоръчват, тъй като те могат да причинят ненужно дразнене на малкия пациент, което, респективно, да доведе до още по-влошено дишане. При круп първото и най-важно нещо е ДЕТЕТО да се облекчи, да се успокои, защото всяка превъзбуда води до влошаване на дишането и обструкцията. При круп, също така, НИКОГА НЕ СЕ ПРАВИ ПРЕГЛЕД НА ГЪРЛОТО С ШПАТУЛА, заради огромния риск от влошаващ се оток в ларинкса и евентуално лошите последствия от пълна обструкция на ларинкса, която е животозастрашаваща.

Бактериална инфекция и респективно, взимане на бактериални култури, трябва да се има предвид, ако даден пациент не се подобрява със стандартно лечение, като в този момент могат да бъдат показани за приложение и допълнителни изследвания.

Оценка на тежестта на круп

Най-често използваната система за класифициране на тежестта на състоянието е Westley Croup Score или оценката на Westley. Това е сборът от точки, дадени за пет фактора: ниво на съзнание, цианоза, стридор, навлизане на въздух и рецесии / ретракции. Точките, дадени за всеки фактор, са изброени в таблицата отдолу, а крайният резултат варира от 0 до 17.

[caption id="" align=aligncenter width=731]Круп, Westley Croup оценка, оценка на Westley Westley Croup оценка[/caption]

Общ резултат ≤ 2 показва лек круп. Може да има характерна лаеща кашлица и дрезгав глас, но няма стридор в покой.

Общ резултат от 3–5 се класифицира като умерен круп. Проявява се с лесно чуваем стридор, но с малко други признаци.

Общ резултат от 6-11 е тежък круп. Той също така се проявява с очевиден стридор, но също така се характеризира с подчертана ретракция на гръдната стена.

Общ резултат ≥ 12 показва висок риск от настъпваща дихателна недостатъчност. Лаещата кашлица и стридорът може да не са толкова отчетливи в този етап. Тежката форма е рядка - <1% от случаите.

Превенция от трансмисия

Круп е заразна инфекция през първите няколко дни. Основните форми на хигиена, включително редовното миене на ръце, може да предотврати трансмисията. Няма разработени ваксини за превенция на круп, но много случаи са били съвсем успешно предотвратени чрез имунизация срещу грип и дифтерия.

Лечение на круп

Повечето деца с круп имат леки симптоми и симптоматични средства у дома са достатъчно ефективни. За деца с умерена до тежка форма може да се предложи лечение с кортикостероиди и пулверизиран адреналин или стероиди. Децата с кислородна сатурация под 92% трябва да получават кислород, а тези с тежка форма на инфекцията се налага да бъдат хоспитализирани.

В много редки тежки случаи на круп, които водят до дихателна недостатъчност, може да се наложи спешна интубация и вентилация. При лечение по-малко от 0,2% от децата се нуждаят от ендотрахеална интубация. Тъй като инфекцията обикновено е вирусна, антибиотиците не се използват рутинно, освен ако не се подозира вторична бактериална инфекция. Използването на лекарства за кашлица, които обикновено съдържат декстрометорфан или гуайфенезин (изписва се още гвайфенезин), също не се препоръчва.

Поддържаща грижа при болни деца

Поддържащите грижи за деца включват достатъчно почивка и адекватна хидратация. Приемът на течности стои в основата на битката с вирусниинфекции. Леките форми на инфекциите може да се лекуват у дома. При средни по тежест и тежки инфекции се налага преглед от лекар и, в някои случаи, проследяване в болнично заведение. Старайте се децата с лаещакашлица и стридор да бъдат спокойни, постарайте се да не плачат много, за да не влошават отока на ларинкса и последващата обструкция.

Антипиретици и аналгетици без рецепта могат да бъдат полезни, за да поддържате комфорта на детето.

Прогноза при инфециозната болест

Вирусният круп обикновено е самоограничаващо се заболяване, като половината от случаите преминават за един ден и 80% от случаите за два дни. Много рядко може да доведе до смърт от дихателнанедостатъчност или сърдечен арест.

Симптомите обикновено се подобряват в рамките на два дни, но могат да продължат до седем дни. Други сравнително редки усложнения включват бактериалентрахеит, пневмония и белодробеноток, при които може да се наложи включването на антибиотик за бързо овладяване на състоянието и предпазване от последващи усложнения.

Епидемиология на круп

Круп е често срещано състояние в ранна детска възраст и множество деца могат да развият симптоми на лаеща кашлица, дори при леките форми на трахеобронхит. Инфекциозната болест започва да се проявява обикновено във възрастовия диапазон между 6 месеца и 5-6 години.

Круп е причината за около 5% от хоспитализациите в детска възраст в педиатричните отделения. В редки случаи може да се появи при деца на възраст от 3 до 6 месеца и 6 до 15 години. Момчетата са засегнати 0.5 пъти повече от момичетата, като има повишено разпространение през ранна пролет и есента.

Автор: д-р Цанко Стефанов


Share: