Online Medicine България

Над менюто
collapse

Налудно разстройство

2023-05-25  Лучия Таскова Прочетена: 702 пъти

Налудно разстройство е вид състояние на психичното здраве, при което човек не може да различи какво е реално от това, което си въобразява. Налудното разстройство е вид психотично разстройство. Наличието на налудности е най-очевидният признак на налудно разстройство, което варира в зависимост от типа.

Друга характеристика на това състояние е, че на лицето често му липсва самосъзнание, че неговите заблуди са проблематични. Те не са в състояние да приемат, че техните заблуди са ирационални или неточни, дори ако осъзнават, че други хора биха описали техните заблуди по този начин. Заблудата е непоклатима вяра в нещо, което е невярно. Вярата не е част от културата или субкултурата на човека и почти всеки друг знае, че тази вяра е нерелевантна.

Хората с налудно разстройство често изпитват налудности, които реално биха могли да се случат в реалния живот, но обикновено включват погрешно тълкуване на възприятия или преживявания. В действителност тези ситуации са или неверни, или са силно преувеличени.

Заблудите могат да бъдат бизарни и небизарни. Небизарните са тези, които реално могат да се случат, а бизарните са нерелевантни с действителността – например, човек може да вярва, че извънземни са отстранили орган от тялото му, но няма никакви физически белези като доказателство за подобна интервенция.

Хората с налудно разстройство често продължават да се социализират и функционират добре, отделно от обекта на своята налудност. Различни са от хората с други психотични разстройства, които също могат да имат заблуди като симптом. В някои случаи обаче хората с налудно разстройство могат да бъдат толкова заети със своите налудности, че качеството им на живот да бъде нарушено.

Видовете налудни разстройство

налудно разстройствоИма различни видове налудни разстройства, които се определят въз основа на основната тема на налудностите, които лицето изпитва.

Например, лицата с еротоманично налудно разстройство вярват, че друг човек, често някой важен или известен, е влюбен в тях. Те могат да се опитат да се свържат с лицето на заблудата и да участват в поведение на преследване. Хората могат да изпитват ревност чак до пределите на налудност.

Индивидите  с този тип налудно разстройство вярват, че техният съпруг или сексуален партньор е неверен без конкретни доказателства и реални поводи за съмнение. Преследващият и ревнивият тип налудно разстройство са по-чести при лица от мъжки пол, а еротоманият тип е по-често срещан при жените.

Хипохондрия също може да стигне до размерите на налудно разстройство. Нарича се соматично. Хората с този тип налудно разстройство вярват, че имат физически проблем или медицински проблем, като паразит или лоша миризма.

Хората с грандиозен тип налудно разстройство имат прекомерно повишено чувство за собствено достойнство, сила, знание или идентичност. Те може да вярват, че имат голям талант или са направили важно откритие. Състоянието още се нарича грандомания.

Най-често срещаният тип налудно разстройство е типът преследване - когато някой вярва, че другите искат да му навредят, въпреки доказателствата за противното.

При две или повече форми на налудно разстройство

налудно разстройствоПациентите с проява на две или повече налудности се счита, че страдат от смесен тип налудно разстройство.

Вероятно прави впечатление, че симптомите са присъщи и за страдащите от шизофрения. Налудните разстройства обаче се различават от шизофренията по някои основни признаци. Налудното разстройство е различно от шизофренията, защото няма други психотични симптоми, различни от налудности. Освен това, за разлика от шизофренията, налудното разстройство е относително рядко и ежедневното функциониране не е толкова нарушено, колкото е при шизофренията.

Тъй като и други психични заболявания могат да причинят заблуди и налудности, специалистите по психично здраве внимателно преценяват лицето за други симптоми. Налудното разстройство може да бъде погрешно диагностицирано като шизофрения, ОКР, БАР и различни разстройства на личността.

При съмнения, свържете се със специалист по психично здраве. Психологът, посредством стандартизирани и валидизирани методики може да отчете наличието на патология и да ви насочи към психиатър.


Може да прочетете още за:

  1. 5 ползи от дълбоко дишане при стрес, техника 4-7-8
  2. Литий – за по-добро психично здраве! #1
  3. Аквафобия – защо хората изпитват страх от вода?

Автор: Лучия Таскова - психолог


Share: