Online Medicine България

Над менюто
collapse

Фокални гърчове - симптоми и причини

2023-05-27  Цанко Стефанов Прочетена: 833 пъти

Когато става въпрос за припадъци, съществуват различни видове, всеки от които има свои собствени характеристики и ефекти върху организма. Фокални гърчове, известни като парциални припадъци, са често срещан тип, които се проявяват в определени области на мозъка. Тези припадъци могат да се проявят с различни симптоми в зависимост от областта на мозъка, от която произхождат.

В тази статия ще навлезем в света на тези така наречени фокални гърчове, като ще акцентирам върху разликите им с генерализираните припадъци във втората част на материала, както и въздействието им върху организма и наличните форми на лечение.

Какво представляват фокалните гърчове?

фокални гърчове, епилепсияФокалните припадъци се характеризират с неконтролирани скокове на електрическа активност в определени части на мозъка. За разлика от генерализираните припадъци, които засягат и двете полукълба на мозъка, фокалните припадъци започват на едно място в дясното или лявото полукълбо. Електрическата активност, обаче, може да се разпространи в други области на мозъка при прогресия на гърча и дори да премине от едно полукълбо в друго. Тази прогресия може да доведе до генерализиран тонично-клоничен гърч.

Кой е изложен на риск от развитие на фокални гърчове?

При определени обстоятелства всеки може да получи припадък, но хората със специфични мозъчни болестни състояния са по-податливи на фокални припадъци. Често срещаните рискови фактори включват травми на главата, аномалии при раждането, засягащи мозъка, рецидивиращи фебрилни припадъци в детска възраст, инфекции на централната нервна система - като енцефалит, менингит, както и исхемични или хеморагични инсулти, мозъчни тумори и други патологични състояния, които може да засегнат мозъка.

Въздействие върху тялото на фокалните гърчове

Симптомите, които се проявяват по време на фокален пристъп, зависят от мястото в мозъка, където се появява пристъпът. От съществено значение е да се контролират фокалните гърчове, тъй като с течение на времето те могат да доведат до проблеми с паметта, затруднения с когнитивните функции и повишен риск от разстройства на настроението - като депресия и тревожност.

Симптоми и червени предвещаващи флагове

Преди началото на припадъка при някои хора може да се появи аура, която служи като първоначален предупредителен знак. Аурата е разнообразна и може да се прояви като сетивни симптоми, емоционални промени или автономни симптоми. Сетивните симптоми могат да включват зрителни смущения, като ярки светлини или пречупвания на възприетите образи, слухови халюцинации, необичайни миризми или вкусове, както и необичайни усещания по кожата. Автономните симптоми могат да включват изпотяване, прекомерно отделяне на слюнка, промени в цвета на кожата и стомашно-чревни смущения.

Видове фокални гърчове

Фокалните припадъци могат да бъдат категоризирани в три основни типа: фокални прости припадъци, фокални припадъци с нарушено осъзнаване и фокални до двустранни тонично-клонични припадъци.

Простите фокални гърчове - прости парциални припадъци, позволяват на хората да запазят самосъзнание по време на припадъка. Аурите, които се появяват заедно с тези пристъпи, се считат за част от самия пристъп.

фокални гърчове, епилепсияФокалните пристъпи с нарушено осъзнаване, наричани комплексни парциални пристъпи или комплексни фокални пристъпи, нарушават качествено и количествено съзнанието на пациента, както и възможността за осъзнаване на заобикалящата го среда. Преди смущението може да се наблюдава аура. Тези гърчове обикновено продължават не повече от три минути и са най-често срещаният вид, като съставляват приблизително 36 % от всички припадъци.

Фокалните и двустранните тонично-клонични припадъци са известни като генерализирани тонично-клонични припадъци. Тези припадъци включват мускулни движения на цялото тяло и конвулсии.

Причини за развитие на фокални гърчове

Фокалните припадъци могат да възникнат поради различни фактори. Някои често срещани причини включват:

  1. Болестотворни състояния на централната нервна система - като аневризми, мозъчни тумори, мозъчна хипоксия, сътресение на мозъка - комоцио, травматично увреждане на мозъка - контузио церебри, дегенеративни заболявания на централната нервна система - като болест на Алцхаймер или фронтотемпорална деменция, както и генетични нарушения;
  2. Метаболитен и хормонален дисбаланс - електролитните проблеми (като ниско съдържание на натрий, калций или магнезий), високата температура (известна като фебрилни припадъци), промените, свързани с хормоните (като катаменна епилепсия при жени по време на менструален цикъл), метаболитните нарушения (включително високи или ниски нива на кръвната захар) и проблемите със структурата на мозъка, налични при раждането, могат да предизвикат развитието на фокални гърчове;
  3. Инфекции на централната нервна система и сепсис;
  4. Употреба на наркотични вещества или внезапен отказ от тях - употребата на наркотици и алкохол, включително лекарства с рецепта, може да увеличи риска от развитие на фокални гърчове.

Диагностика на фокални гърчове

[caption id="attachment_7947" align=aligncenter width=275]фокални гърчове, епилепсия ЕЕГ[/caption]

За да се диагностицират фокалните припадъци, обикновено невролог ще разгледа внимателно данните за клиничната ви картина и ще проведе някои допълнителни диагностични изследвания. Целта на тези тестове е да се потвърди наличието на пристъп, да се определи дали той е провокиран или не, както и да се идентифицира фокалната точка, в която възниква пристъпът.

Някои от най-често прилаганите изследвания, използвани при диагностицирането на фокални пристъпи, включват кръвни изследвания, електроенцефалограма (ЕЕГ), видео-ЕЕГ наблюдение, ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), позитронно-емисионна томография (ПЕТ), иктална еднофотонна емисионна компютърна томография (СПЕКТ), магнитоенцефалография (МЕГ) и вътречерепно ЕЕГ наблюдение.

Разграничаване на провокирани и непровокирани пристъпи

Преди да се определи подходящият курс на лечение, от решаващо значение е да се определи дали фокалните пристъпи са провокирани или не. Провокираните припадъци имат основна причина, която, когато се лекува, може да предотврати появата на бъдещи фокални гърчове. От друга страна, непровокираните пристъпи може да нямат установима причина, поради което лечението им е насочено към намаляване на тяхната тежест и честота.

Първите непровокирани фокални гърчове и диагностика на епилепсията

В случаите на първи непровокирани припадъци специалистите по неврология обикновено не препоръчват стартирането на незабавно лечение, освен ако не съществува висок риск от повторение. Например, ако при даден пациент има висок риск или в историята е имало някакви неуточнени непровокирани припадъци, то вероятно диагнозата епилепсия ще бъде поставено и ще бъде назначено съответно лечение.

Лекарства и възможности за лечение на епилепсия и фокални гърчове

Лечението на фокални гърчове обхваща широк спектър от подходи в зависимост от основната причина и специфичния вид на преживените припадъци. По-долу са изброени някои от най-често използваните методи за лечение на фокални гърчове.

  1. Лекарствена терапия: Различни антиепилептични лекарства могат да бъдат предписани за спиране на пристъпите в момента на появата им или за предотвратяване на появата им. Някои лекарства се прилагат интравенозно по време на пристъп, докато други се приемат ежедневно по перорален път;
  2. Промени в начина на хранене: Има множество проучвания за ефектите от нисковъглехидратна или кетогенна диета за намаляване, че дори и елиминиране на епилептичните припадъци.;
  3. Хирургично лечение на епилепсия: При пациенти с фокални гърчове, които са резистентни на медикаментозно лечение, може да се разгледа възможността за оперативна интервенция. Хирургичните процедури включват отстраняване или изключване на проблемната област на мозъка, за да се предотврати разпространението на пристъпите;
  4. Стимулация на вагалния нерв (nervus vagus): Терапията за стимулиране на вагалния нерв включва имплантиране на устройство, което осигурява електрическа стимулация на блуждаещия нерв. Това лечение е ефективно за намаляване на честотата на пристъпите;
  5. Невростимулация - система, при която устройство разпознава протичащата епилептична активност в мозъка и доставя целенасочена електрическа стимулация на засегнатата област. С течение на времето това може да помогне за намаляване на честотата на пристъпите;
  6. Дълбока мозъчна стимулация: При нея се използва имплантирано устройство с електроди, свързани към определени области на мозъка. Устройството подава слаби електрически токове, за да прекъсне необичайната електрическа активност, свързана с пристъпите;

Усложнения и странични ефекти на лечението

Макар че горепосочените лечения могат да бъдат ефективни за овладяване на фокалните пристъпи, важно е да сте наясно с потенциалните усложнения и странични ефекти. Те могат да варират в зависимост от основната причина, вида на припадъка и индивидуални фактори. От съществено значение е да се консултирате със специалист по неврология или неврохирургия, които може да предоставят повече информация и насоки спрямо всеки отделен клиничен случай.


Може да прочетете още за:

  1. Научен пробив: Универсална ваксина срещу грип #1
  2. Развитие на амнезия – защо забравяме? #1 конкретика
  3. Инфекции в тропичните страни – 7 основни симптоми

Автор: д-р Цанко Стефанов


Share: