Online Medicine България

Над менюто
collapse

Шипове по костите - остеофити

2023-11-11  Александър Манчев Прочетена: 505 пъти

[wpcode id="8881"]

В стремежа си винаги да ви информираме за най-актуалните теми и проблеми в областта на здравето, няма как да не засегнем и темата за болезнените остеофити. Или на нашенски език познати като шипове.

Какво представляват шиповете и къде се появяват най-често?

Шипове са гладки костни бучки, които израстват от самата костна тъкан. Те се развиват за дълги периоди от време, обикновено близо до ставите – там, където се срещат две или повече кости. И при все че шипове можете да получите на всяко едно място по тялото ви, където има кост, остеофити са особено често срещани по:

  • Краката - особено на петата (известно като шпор калканеи), големия пръст и глезена.
  • Ръцете или пръстите.
  • Бедрената кост
  • Коляното.
  • Шийната област.
  • Раменните кости.
  • Гръбначния стълб.

Понеже заболяването не е рядко и, за жалост, води до влошаване качеството на живот на пациента, той постоянно се чуди защо точно на него и как са му се получили шипове. Затова е много важно да изясним патофизиологията зад образуването на остеофити. Като основна причина за появата на костни шиповесе посочва увреждането на ставите от остеоартроза.

[caption id="attachment_9124" align=aligncenter width=516]шипове, шипове по гръбнака, остеофити Източник: onlinemedicine.bg[/caption]

Под остеоартроза се има предвид дегенеративното разрушаване на хрущялната тъкан – макар че е твърда, тя също е и гъвкава по природа и позволява по-плавното и лесно физиологично движение на ставите. Остеоартроза се развива с възрастта или след увреждане - например вследствие на някаква спортна травма. В опитите на организма да възстанови хрущяла, той създава нов костен материал. И тези именно нови костни израстъци ние наричаме остеофити

Но има и по-редки състояния, които също могат да причинят шипове. Един нечесто срещан вид артрит, наречен анкилозиращ спондилит, причинява тежко възпаление на гръбначния стълб, като с течение на времето това възпаление води до сливане и сдвояване на прешлените в гръбначния стълб. И тогава тялото пак реагира чрез образуване на гръбначни остеофити, които са особено проблемни.

Симптоми в клиничната картина при развитие на шипове

Не е изключено някои хора да имат костни шипове и дори не го знаят. Когато се проявят симптоми обаче, те обикновено се усещат от самия човек като: 

  • Бучкави, неравни образувания, например в пръстите на ръцете или краката.
  • Изтръпване и слабост, по-конкретно в краката, ако гръбначният стълб е засегнат от шипове.
  • Болка в близост до засегнатата става.
  • Намален обхват на движение на ставата.
  • Скованост.
  • Тендинит – възпаление на сухожилията.
  • Разкъсване на сухожилията.

Дори и без симптоми, шипове могат да се открият и като случайна находка, например по време на рентгенова снимка или друго образно изследване по повод различно състояние. Диагнозата не е толкова трудна за поставяне. Лекарят обикновено моли пациентите да опишат симптомите си и дали имат фамилна история със заболяването, да оценят дискомфорта си.

По време на физикалния преглед трябва да се тества обхватът на движение и силата на ставата. Образни изследвания също са показани – по преценка на специалиста те включват рентгенография, КАТ или ЯМР с цел идентификация на увредени сухожилия или лигаменти – това се преценя според индивидуалния случай.

И стигаме до може би най-важния въпрос в случая...

Какво е лечението при шипове?

Макар и да няма конкретни медикаменти, които да регресират състоянието, съществуват някои домашни средства и промени в начина на живот, които несъмнено помагат за облекчаване на симптомите на остеофити. Препоръчваме ви да опитате:

  • Лед за намаляване на отока.
  • Болкоуспокояващи, продавани без рецепта в аптечните мрежи - като парацетамол или НСПВС (ибупрофен например).
  • Почивка.
  • Подходящи за заболяването обувки или вложки за обувки.
  • Намаляване на теглото с  цел оказване на по-малък стрес върху ставите и костите.

[caption id="attachment_9126" align=aligncenter width=649]шипове по костите, остеофити, шипове в краката Източник: onlinemedicine.bg[/caption]

Ако тези методи не помогнат в нужната степен, може да се наложи прилагането на физикална терапия. Тя включва набор от специално подбрани упражнения и разтягания, които да намалят болката, да подобрят обхвата на движение и да укрепят мускулите около ставите.

В по-тежките случаи лекарите предписват болкоуспокояващи с по-силен ефект – например инжекции с кортизон. Ако симптомите персистират след една година лечение и няма никакво подобрение, хирургичната намеса може да остане единственият останал способ, който да помогне в борбата с костните шипове. Затова и както при повечето заболявания, най-важна си остава профилактиката.

Как можем да намалим риска от шипове?

Не е известен сигурен начин, който да предотврати появата на остеофити на 100%. Но за сметка на това можем да намалим шансовете си да ги развием, като следваме съветите за здравословен начин на живот.

Това включва балансирана и питателна диета, поддържане на здравословно тегло, стоеж и седеж в правилна позиция, добра поза и ергономичност, особено по време на работните часове, когато сме заклещени зад бюрото в неправилно позициониране, носене на добре прилепнали обувки и най-накрая, но не на последно място – двигателна активност, включваща разтягане и използване на безопасни техники за упражнения, но без пренапрягане.

[caption id="attachment_9127" align=aligncenter width=579]шипове по рамото, раменна става, остеофити по рамото, остеофити по костите Източник: onlinemedicine.bg[/caption]

Автор: Александър Манчев


Share: