Online Medicine България

Над менюто
collapse

PANDAS: Невропсихиатрични разстройства, свързани със стрептококи от група А

2024-11-01  д-р Вероника Гаджовска Прочетена: 113 пъти
PANDAS: Невропсихиатрични разстройства, свързани със стрептококи от група А

В днешно време се наблюдава пренебрежение спрямо сериозността на протичане, диагностиката и лечението на стрептококовите инфекции. Тенденция от преди няколко месеца за тежко протичащи и смъртни случаи, породени от стрептококи от група А, ни показа колко е важно да ги разпознаваме и лекуваме своевременно.

Въпреки, че сами по себе си „стреп“ заболяванията могат да имат различни прояви и усложнения, много важно е да се спомене, че боледуващите са източник на зараза за околните, което е особено рисково при затворените колективи (занимални, детски градини, училища и др.).

Педиатричните автоимунни невропсихиатрични разстройства, са една група усложнения свързани със стрептококови инфекции (PANDAS), за които все по-често  често започва да се говори. Това са специфични усложнения на инфекции, предизвикани от стрептококи от група А като скарлатина, стрептококов фарингит (обикновена ангина), импетиго и други.

Характеризират се с внезапна поява на обсесивно-компулсивни прояви, двигателни и вербални тикове, както и други поведенчески симптоми у деца с B-хемолитична стрептококова инфекция. PANDAS се считат за автоимунни заболявания, тъй като най-честият механизъм на възникването им е в резултат неадекватен имунен отговор.

Първоначално състоянието е описано в литературата през 1990 г. и няколко рискови фактора се свързват с появата на синдрома: повтарящи се стрептококови инфекции от група А, фамилна анамнеза за автоимунно заболяване или ревматична болест. По-често засяга мъже и деца на възраст между 3 и 12 години.

Симптоми при PANDA - невропсихиатрични разстройства при стрептококи от група А

Началото на симптомите е приблизително четири до шест седмици след стрептококова инфекция и включва поведение, подобно на обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) и синдром на Турет (болният издава неволни звуци и прави неконтролирани движения, наричащи се тикове).

Психологичните симптоми могат да включват повтарящи се, обсесивно-компулсивни поведения, тревожност, страх и пристъпи на паника, непрекъснати писъци, раздразнителност, чести промени в настроението, емоционална регресия и регресия в развитието, зрителни или слухови халюцинации, депресия и суицидни мисли.

Физическите симптоми включват тикове и необичайни движения, чувствителност към светлина, звук и допир, влошаване на двигателните способности (почерк), хиперактивност или неспособност за концентрация, проблеми с паметта, нарушения на съня, отказ от хранене, което може да доведе до загуба на тегло, болки в ставите, често уриниране и други. Симптомите стават по-тежки и обикновено достигат максимум в рамките на два-три дни, за разлика от други детски психиатрични заболявания, които се развиват постепенно.

Диагностика при PANDAS

Диагнозата на PANDAS синдрома е клинична и изисква внимателно провеждане на разпит на пациента и\или родителите и подробен физикален преглед. По дефиниция PANDAS е диагноза на изключване, след елиминиране на всички други възможности, като диференциалната диагноза включва следните психиатрични прояви: хорея на Сиденхам (разстройство на движението, свързано с ревматична треска, също причинено от стрептококи), синдром на Турет, обсесивно-компулсивно разстройство (характеризира се с повтарящи се неволни натрапчиви мисли), васкулит на централната нервна система, автоимунен енцефалит и невропсихиатричен лупус.

Какво лечение се прилага при PANDAS?

Лечението на PANDAS синдрома включва комплексен подход, който има за цел да намали изявата на невропсихичната симптоматика, утежняваща ежедневния живот и училище на засегнатите. Обикновено се използва когнитивно-поведенческа терапия в комбинация с лечение на самата на стрептококова инфекция, което се постига с подходящи антибиотици. Психиатричните симптоми могат да започнат да се подобряват при започване на антибиотичното лечение. Освен това е важно да бъде провеждано изследване за носителство на стрептококи и лечение на носителите.

Някои тежки случаи на PANDAS може да не реагират на лекарства и поведенческа терапия. Въпреки че децата се възстановяват напълно, има пациенти, които развиват персистиращи невропсихиатрични симптоми или имат влошаване в състоянието след всяка стрептококова инфекция. Нелекуваните или неразпознати прояви на PANDAS могат да увеличат риска от обсесивно-компулсивни прояви и тикове в зряла възраст. Тиковете са свързани с влошаване на уменията за почерк и влошаване на училищните постижения, зрителни и двигателни увреждания, нарушения на съня, хранителни разстройства, тревожност и лошо качество на живот в сравнение с децата без тикове.

Автор: д-р Вероника Гаджовска


Share: