Online Medicine България

Над менюто
collapse

Иктер - 5 важни симптома, причини и видове

2024-05-03  Александър Манчев Прочетена: 1,539 пъти

Механичен иктер

Механичен иктер е медицинското наименование за по-широко познатия сред повечето хора симптом - жълтеница. За подобряване на механичния иктер може да се "обвиняват" изключително много фактори, а за определяне на диагнозата има значение това, къде точно в човешкия организъм е локализирана патологията.

Ако говоря конкретно за механичен иктер, той може да се продължи дълго на:

  1. Прехепатален - преди достигането на еритроцитите в черна дроб;
  2. Хепатален - когато еритроцитите вече са в черна дроб;
  3. Екстрахепатален - след напускането им от черния дроб;

Метаболизмът на еритроцитите е изключително интересен биохимичен път във физиологията на бозайниците. Еритроцитите, познати като червени кръвни клетки, са незаменими човешки единици в организма ни. Тяхната най-значима функция е да доставя кислород до тъканите, чрез съдържащия се в тях хемоглобин, който се състои от хем - желязо и глобин - вид белтък.

Средният живот на еритроцита продължава около 120 дни и веднъж остарял, той се разгражда в слезката и черната дроб. След като от него се отстрани желязото и глобина, той се преобразува в съединението биливердин. Биливердинът от своята страна впоследствие се превръща в индиректен билирубин.

Индиректният билирубин се свързва с транспортиращия го до черния дроб протеин, наречен албумин, където под влияние на определението ензимите се превръщат в директен билирубин.

Билирубинът се екскретира през жлъчното дърво директно в гастроинтестиналния тракт, а частта от него, която остава в кръвния поток, се излъчва чрез бъбреците. Директният билирубин, веднъж изпаднал в червата, се метаболизира от така важната за нас бактериална флора. Той се превръща в безцветен уробилиноген и уробилин, който придава характерната пигментация на урината, а също и в стеркобилиноген, от което впоследствие се образува съединението, придаващо кафяв цвят на изпражненията.

При повишаване на билирубина в кръвта наблюдаваме симптомите на индиректна хипербилирубинемия.

 Тя се появява при заболяване като таласемия, хемолитична анемия, микросфероцитна анемия, както и някои вродени синдроми.

От друга страна, при директната хипербилирубинемия е важно да се има предвид широката диференциална диагноза. Тя може да се дължи на токсични причини, на автоимунен хепатит, холангит, остър и хроничен хепатит, цироза и други. Така крайното достигаме и до обструктивния иктер.

 Понятието „обструкция“ в по-тесен смисъл означава стоп и нарушение на отичането на ферментите, на което да е нивото на хода на жлъчното дърво. Обструкцията може да се дължи на патологията както в вашия жлъчен тракт, така и от притискане от извънжлъчни причини.

Различават се два вида обструкция:

  • Бенигнена - с доброкачествен характер;
  • Малигнена - със злокачествен характер;

    Честите причини за бенигнената обструкция е например болестта на Кароли, която представлява вродена и множествена кистична дилатация на жлъчните, както и пътищата и кистичната дилатация на общия жлъчен проход. Също така една доста честа причина за бенигнен иктер е холедохолитиазата.Тези заболявания протичат с една характерна триада, която се състои от болка, наличието на опипваща се формация в областта на жлъчния мехур, или доказани с ехографски кистични образувания, както и жълтеница. Повече за разпространението на жлъчния мехур и камъните в него може да се продава в материал  "Жлъчнокаменна болест – отговорни за 75% от случаите на холецистит". Този тип доброкачествени състояния бързо се повлияват от консервативна терапия и при адекватно лечение изходът им е благоприятен.

Малко по-различно стои нещо с малигнената обструкция на жлъчните пътища.

Тя може да се дължи на карцином на екстрахепаталните жлъчни пътища, като например едно рядко, но изключително сериозно, наречено тумор на Клацкин. Друг вид новообразуване, което може да причини злокачествена обструкция на извънчернодробните пътища, е карциномът на панкреаса и по-конкретно, този който е локализиран в главата на органа.

При този тип туморни симптоми най-често са:

  1. Сърбеж по кожата;
  2. Потъмняване на урината поради натрупване и невъзможност за метаболизиране на споменатия по-горе урубилоген в урината;
  3. Иктер;
  4. Обезцветяване и изсветляване на изпражненията - също поради невъзможност за преработка на стеркобилиногена, който придава кафявата оцветка на фекалиите;
  5. Липса на болката, която е много характерна за злокачествените заболявания;

В материала " Остър панкреатит: 3 основни ензима в саморазрушаването на жлезата " смели събра най-важното за това предоставено. Други причини за притискане отвън са вторични лимфни заболявания, произхождащи от карциномите на стомаха , бял дроб , щитовидна жлеза , млечна жлеза и други.

Всички тези заболявания, причиняващи малигнен иктер, винаги се проявяват след 50-тата година от живота и за тях е типично, че не причиняват болка, имат внезапност на появата си, водят до асцит при липса на лечение и трудно се повлияват единствено от медикаментозна терапия. .

Това категорично се различава от доброкачествения иктер , при която болката понякога е налице и е силна, бързо се повлиява от лекарствата и може да засегне всяка една възраст, дори децата и новородените. Може да се запознаете от следния материал: " Жълтеница при новородени: диагностика и лечение ".

Диагнозата всеки път не е трудна за поставяне.

Прилагайте се методи на физикалния лекарски преглед, който установява положителни симптоми на болка или липса на такъв.

Лабораторни изследвания, които показват нарушена функция на чернодробните клетки и застой на жлъчния сок, натрупване на билирубин и други отклонения.

За абсолютно потвърждаване на диагнозата се използват ехография, компютърен томограф и магнитно-резонансна графика на жлъчните пътища, като част от неинвазивната диагностика. Разбира се, съществуват и по-инвазивни методи за изследване, като например ендоскопия на жлъчни пътища и панкреас. 

Усложненията на механичния механизъм могат да бъдат сериозен – да се създаде както черна дроб, така и бъбреците, и други органи и системи. Стигне ли се до търговията на жлъчните пътища, процентът на смъртните случаи става изключително висок. 

Прогнозата на успешното зависи от характера на обструкцията и най-вече от това, което е потърсена лекарска помощ. При ранен процес и навреме хванато се получи, вероятността за пълно възстановяване и успешно лечение е много по-голяма.

Автор: Александър Манчев

Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем. Ако имате нужда от  консултация с лекар, моля, свържете се с нас през секцията за консултация.


Share: