Ерекция при жените
Говорейки за ерекция, никой никога няма съмнения за какво точно иде реч. Ерекцията обаче всички приемаме като част от физиологията у мъжа. Дали обаче тук няма да ви изненадаме с ерекция от подобен тип, за която може да кажем, че е свойствена за женския пол?
Нека преди всичко обърнем внимание на човешката анатомия като фактор. В организмите по земята има такива структури, известни като хомоложни. Тоест за тях твърдим, че имат общ ембрионален произход. Такива са например женските яйчници и мъжките тестиси, но по-важното за целите на тази информативна статия е, че клиторът у жената и пенисът у мъжа също имат общо тъканно начало. И понеже знаем, че пенисът е изграден отчасти и от еректилна тъкан, то по логиката на мисълта същото ще важи и за клитора.
За клитора и ерекцията
Клиторът представлява малък цилиндричен израстък, опрян на две крачета, от които произлиза. Крачетата са закрепени чрез скелетни мускули за пубисната кост и служат за опора на този интересен орган. Необичайното тук е, че това, което се вижда всъщност е само връхчето на клитора или още тялото му. Така излиза, че това, което е на повърхността, е само една част от него, като останалото остава скрито под генитална тъкан, а двете малки срамни устни пък са структурите, чието обединение дава началото на клитора.
Самият връх описваме като гланс на клитора, точно както в предишни статии сме говорили за гланс на пениса. Глансът на клитора, точно както гланса на пениса, е богат на нервни окончания и това го прави особено чувствителен при тактилна и механична стимулация. И тук идва още по-интригуващата част.
При дразнене нервните окончания на клитора изпращат сигнали чрез пудендалния нерв към сакралния отдел на гръбначния мозък. Тези импулси достигат до крайния мозък, което ни дава представа, че нещо „там долу“ се случва. Това е рефлексен път, който веднъж попаднал в гръбначния мозък, ще даде обратна връзка на вътрешната еректилна тъкан в клитора чрез инервиране обратно на тези нервни окончания, от които първичният сигнал е тръгнал.
Излиза, че информацията за дразненето е подадена на по-висока инстанция - кората на главния мозък, но по отношение на ефектите от него, това остава по-малко важно, тъй като гръбначният мозък е структурата, която ще обуслови появата на феномена ерекция.
По-малко важно обаче далеч не значи никак важно. Определени гледки (на привлекателен партньор), миризми, думи или мисловни стимули могат да изпратят сигнали от поведенческите центрове в крайния мозък долу до сегментите на гръбначния, които пък нервни влакна от своя страна ще изпратят сигнали до вътрешните структури на клитора.
На това място вече нервите ще освободят своите медиатори - азотен оксид бидейки един от най-важните. Вътре в клитора различаваме две кавернозни телца (от лат. „cavus“ – пещерист, дупка). По произход те напомнят кавернозните тела у пениса и също като него имат еректилни функции. Те са богато кръвоснабдени и могат да бъдат изпълнени с кръв – в сещате се кои точно моменти. Това, което е характерно за споменатия азотен оксид като медиатор, е неговата способност да разширява кръвоносните съдове.
Точно той ще бъде главният „виновник“ тези пещеристи телца да се изпълнят с кръв и гладките мускули в еректилната клиторна тъкан да се релаксира. Така пространството ще се разшири, за да позволи навлизането на още кръв.
Така се стига до женската ерекция. Тя, разбира се, не е толкова ясно и видимо изразена като тази при мъжа заради малките размери на сензитивния орган.
Ерекция при жените и плодовитост
И тук идва един интригуващ въпрос – важна ли е ерекцията при жените за репродуктивните способности? Твърдим, че да. Получава се така, че при съкращаването на подлежащите мускули, които придържат крачетата на клитора, се подпомага еректирането на тъканта, което я уголемява едновременно и така стеснява вагиналния канал.
Това прави пространството по-тясно за пениса по време на полов акт и фасилитира по-ефективния оргазъм у мъжа и депонирането на спермалните клетки в женския репродуктивен тракт. Още повече, че при сексуална стимулация и чувство на оргазъм у жената мускулатурата на тазовото й дъно ще се съкращава ритмично, за да даде „едно рамо“ на сперматозоидите по време на техния дълъг път до матката.
Тя също ще се включи в този ключов момент, като се разшири, за да бъде готова да поеме пристигащите войници. На невроендокринно ниво хипофизната жлеза чрез освобождаването на окситоцин ще й помогне да се съкращава мощно пак със същата цел.
Така можем лесно да се досетим защо оргазмът при жената е също толкова важен, колкото при мъжа, когато целта е да се постигне репродукция на вида. Непрекъснатият стимул от минали сексуални контакти, които са довели жената до изпитването на силно удоволствие, чисто психо-емоционално ще й повлиява и физически в по-нататъшните й опити да забременява и да осигурява потомството си.
А вие, скъпи жени, които четете това, знаехте ли, че можете да получавате ерекция?
Автор: Александър Манчев