Online Medicine България

Над менюто
collapse

HPV и рак на маточната шийка

2024-09-23  д-р Цанко Стефанов Прочетена: 416 пъти

Какво представлява HPV - човешки папилома вирус? 

HPV е група от повече от 200 свързани вируса, някои от които се разпространяват чрез вагинален, анален или орален секс. Предаваните по полов път типове HPV се разделят на две групи: нискорискови и високорискови.

  • Високорисковите HPV могат да причинят няколко вида рак. Съществуват 12 високорискови типа HPV: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 и 59. Два от тях, HPV 16 и HPV 18, са отговорни за повечето видове рак, свързани с HPV.
  • Нискорисковите типове HPV рядко причиняват рак, въпреки че няколко нискорискови типа HPV могат да причинят брадавици по или около гениталиите, ануса, устата или гърлото. Когато брадавиците се образуват в ларинкса или дихателните пътища, може да се развие състояние, наречено респираторна папиломатоза, което може да причини проблеми с дишането, най-често под формата на задух.

Факти за HPV

  • Инфекцията с HPV е често срещана: Почти всички сексуално активни хора, независимо от техния пол, полова идентичност или сексуална ориентация, се заразяват с HPV в рамките на месеци до няколко години, след като станат сексуално активни. Около половината от тези инфекции са с високорисков тип HPV.
  • Повечето инфекции с HPV преминават сами, без да причиняват рак: Имунната ви система обикновено контролира инфекциите с HPV, така че те се изчистват от организма ви в рамките на година или две.
  • Високорисковите HPV инфекции, които продължават да съществуват, могат да причинят рак: Понякога инфекциите с HPV не се контролират успешно от имунната Ви система. Когато високорискова HPV инфекция продължава да съществува в продължение на много години, тя може да доведе до промени в клетките, които, ако не се лекуват, могат да се влошат с течение на времето и да станат предракови, а след това и ракови.
  • HPV може да причини шест вида рак: Те включват рак на ануса, рак на маточната шийка, рак на орофаринкса, рак на пениса, рак на вагината и рак на вулвата.
  • Ваксинацията срещу HPV може да предотврати появата на рак: Ваксините срещу HPV могат да предотвратят заразяването с причиняващите заболявания типове HPV, като по този начин се предотвратяват много видове рак, свързани с HPV, и случаи на генитални брадавици.

Какви видове рак се причиняват от инфекция с HPV?

Дълготрайните инфекции с високорискови HPV могат да причинят рак в частите на тялото, където HPV инфектира клетките. HPV инфектира тънките, плоски клетки - сквамозни клетки, които покриват вътрешните повърхности на тези органи. Повечето видове рак, свързани с HPV, се наричат плоскоклетъчни карциноми. Някои видове рак на маточната шийка са резултат от HPV инфекция на жлезистите клетки в шийката на матката и се наричат аденокарциноми

Свързаните с HPV ракови заболявания включват:

  • Рак на ануса: Над 90% от случаите на анален рак се причиняват от HPV. Увеличават се както новите случаи, така и смъртните случаи от анален рак. Научете повече за тенденциите в диагностицирането и преживяемостта при рака на ануса.
  • Рак на маточната шийка: Почти всички случаи на рак на маточната шийка се причиняват от HPV. Рутинният скрининг с HPV тест или Pap тест може да предотврати повечето случаи на рак на маточната шийка, като позволява на доставчиците на здравни услуги да откриват и отстраняват предракови клетки, преди да се развият в рак на маточната шийка. Ракът на маточната шийка се среща най-често при жени, които рядко или никога не са се подлагали на скрининг. Научете повече за тенденциите в диагностицирането и преживяемостта при рака на маточната шийка.
  • Рак на гърлото: (наричан още рак на гърлото): Този рак се образува в тъканите на орофаринкса (средната част на гърлото, зад устата). По-голямата част от рака на устната кухина (70%) се причинява от HPV. Научете повече за тенденциите в диагностицирането и преживяемостта при рак на устната кухина и фаринкса. Ракът на орофаринкса се различава от рака на устната кухина, който се образува в устата; и двата вида рак на главата и шията.
  • Рак на пениса: Повечето случаи на рак на пениса (63%) се причиняват от HPV. Ракът на пениса е рядка форма на рак, която обикновено се образува върху или под препуциума.
  • Рак на вагината: Повечето случаи на рак на вагината (75%) се причиняват от HPV. Научете повече за вагиналния рак- рядък вид рак.
  • Рак на вулвата: Повечето случаи на рак на вулвата (69%) се причиняват от HPV. Научете повече за тенденциите в диагностицирането и преживяемостта при рака на вулвата.

Свързани с HPV ракови заболявания в САЩ

Всяка година в Съединените щати се регистрират над 47 100 нови случая на рак в части на тялото, в които често се среща HPV. Според данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията HPV е причина за около 37 300 от тези случаи на рак.

Свързани с HPV ракови заболявания в световен мащаб: HPV причинява приблизително 630 000 случая на рак в световен мащаб всяка година, което представлява около 5% от всички случаи на рак. Ракът на маточната шийка е четвъртият най-разпространен рак сред жените в световен мащаб и е причинил приблизително 342 000 смъртни случая през 2020 г., по данни на Световната здравнаорганизацияОтказ от отговорност.

Как се предава HPV?

HPV инфекцията се предава лесно между сексуалните партньори. Тя може да се предаде чрез всеки интимен контакт кожа-до-кожа, включително вагиналeн секс, анален секс, орален секс и при кунилингус. Правилното използване на презервативи може да намали вероятността от предаване на HPV, но не го предотвратява напълно. 

Симптоми при нфекцията с HPV

  • Инфекция с HPV с нисък риск: Инфекцията с HPV с нисък риск може да причини брадавици по или около гениталиите, ануса, устата или гърлото.
  • Инфекция с високорискови HPV: Инфекцията с високорискови HPV не предизвиква симптоми. Въпреки това, в зависимост от мястото на инфекцията, предраковите и раковите образувания, причинени от инфекция с високорисков HPV, която продължава в продължение на много години, могат да причинят симптоми като бучки, кървене и болка.

Нормалните клетки могат да се превърнат в ракови клетки. Преди да се образуват ракови клетки в тъканите на тялото, клетките преминават през анормални промени, наречени хиперплазия и дисплазия. Хиперплазията и дисплазията могат да се превърнат в рак или не.

Ваксина срещу HPV

Ваксината срещу HPV Gardasil 9 предпазва от инфекция с девет типа HPV, включително седемте типа, които причиняват повечето видове рак, свързани с HPV (типове 16, 18, 31, 33, 45, 52 и 58), и двата нискорискови типа, които причиняват повечето генитални брадавици (типове 6 и 11).

Основни факти за ефикасността и безопасността на ваксината срещу HPV:

Смята се, че ваксината срещу HPV предотвратява до 90% от случаите на рак, причинен от HPV инфекция и генитални брадавици.

Ваксинацията срещу HPV се препоръчва от Консултативния комитет по имунизационни практики към Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) за предотвратяване на нови HPV инфекции и свързани с HPV ракови и други заболявания.

Ваксинацията срещу HPV осигурява най-голяма защита, когато се поставя на момичета и момчета на възраст 9-12 години. Посланието за превенция на рака е ключово за обсъждането на ваксинацията срещу HPV. Родителите класираха „Тя може да предотврати някои видове рак“ като най-добрата причина за ваксинация срещу HPV.

Кой трябва да се подложи на ваксина срещу HPV?

Серията ваксини срещу HPV се препоръчва за момичета и момчета на 11 или 12-годишна възраст, като серията може да бъде започната на 9-годишна възраст. Важно е всички да се ваксинират, защото всеки, независимо от пола си, може да развие рак, свързан с HPV. Ваксинацията може също така да намали разпространението на HPV, който причинява рак, сред други хора. 

В Съединените щати тези, които започват серията ваксини преди 15-годишна възраст, трябва да получат две дози ваксина, а тези, които получават първата си доза на 15-годишна възраст или по-възрастни, трябва да получат три дози. За младите хора, които не са били ваксинирани в рамките на препоръчителната възраст, ваксинацията срещу HPV се препоръчва до 26-годишна възраст.

Може ли ваксината срещу HPV да се поставя на по-възрастни пациенти?

Да, ваксината е одобрена от FDA да се прилага до 45-годишна възраст. Въпреки това тя не се препоръчва рутинно за повечето хора на възраст от 27 до 45 години. Малко вероятно е хората в тази възрастова група да имат полза от ваксината, тъй като вероятно вече са били изложени на HPV. Ако се притеснявате, че сте изложени на риск от нова HPV инфекция, поговорете с вашия доставчик на здравни услуги дали ваксинацията срещу HPV може да е подходяща за вас. Научете повече за ваксините срещу човешки папиломавирус (HPV).

Скрининг за откриване на клетъчни промени, причинени от HPV

Скрининговите тестове се използват за проверка за дадено заболяване или състояние, когато няма симптоми. Целта на скрининга е да се открият здравословни проблеми в ранен етап, когато те могат да бъдат по-лесно лекувани. Понастоящем ракът на маточната шийка е единственият рак, причинен от HPV, за който има одобрени от FDA скринингови тестове. 

Тъй като не съществуват ефективни скринингови тестове за откриване на други ракови заболявания, причинени от HPV, освен рак на маточната шийка, е важно да проследявате необичайните симптоми при вашия доставчик на здравни услуги. Когато се хванат рано, много от тези видове рак могат да бъдат успешно лекувани.

Скрининг за рак на маточната шийка: Скринингът за рак на маточната шийка е важна част от рутинните здравни грижи. Скрининговите тестове за рак на маточната шийка включват HPV тест, който проверява клетките на маточната шийка за високорискови HPV, Pap цитонамазка, която проверява за промени в клетките на маточната шийка, които могат да бъдат причинени от високорискови HPV, и HPV/Pap котест, който проверява както за високорискови HPV, така и за промени в клетките на маточната шийка. Научете повече за скрининга за рак на маточната шийка.

  • Скрининг за рак на ануса: Въпреки че няма стандартни тестове за скрининг на анален рак за широката общественост, сред групите с по-висок риск от анална HPV инфекция (мъже, които правят секс с мъже, жени, които са имали рак на маточната шийка или вулвата, хора, които са ХИВ позитивни, и реципиенти на трансплантирани органи) понякога се използва анален Пап тест (наричан още анална Пап цитонамазка) за откриване на предракови анални изменения. Неотдавнашно клинично проучване установи, че лечението на предракови анални лезии (наречени високостепенни плоскоклетъчни интраепителни лезии или HSIL) при хора, живеещи с ХИВ, намалява риска от развитие на анален рак повече от два пъти.
  • Скрининг за рак на орофаринкса: Не съществуват стандартни скринингови тестове за рак на орофаринкса (наричан още рак на гърлото). Изследването за рак на устната кухина, което вашият зъболекар може да извърши като част от рутинен стоматологичен преглед, проверява устната кухина, която е различна част в устата.
  • Скрининг за рак на пениса: Няма стандартни скринингови тестове за рак на пениса.
  • Скрининг за рак на вагината и вулвата: Не съществуват стандартни скринингови тестове за рак на вагината и вулвата. Въпреки че цитонамазката на Пап не проверява за тези видове рак, понякога ракът на влагалището може да бъде открит при теста на Пап или по време на колпоскопия.

Клинични изпитвания за скрининг и ранно откриване на HPV

Тези бази данни включват клинични изпитвания, които понастоящем са налични за скрининг и лечение, свързани с HPV: 

  • ВClinicalTrials.gov има клинични проучвания, които са достъпни за обществеността, изследователите и здравните специалисти. Преди да участвате в проучване, посъветвайте се с вашия доставчик на здравни услуги и научете повече за участието в клинични проучвания.
  • Клиничните проучвания, подкрепяни от NCI, са спонсорирани или подкрепени от NCI. Научете повече за стъпките за намиране на клинично изпитване.

Дисплазия и предракови образувания, причинени от HPV

Дисплазията е анормален растеж на клетките в дадена тъкан или орган. Анормалните промени в епителните клетки, причинени от инфекция с HPV, могат да доведат до дисплазия на шийката на матката, ануса, орофаринкса, пениса, вагината и вулвата. Дисплазията на епителните клетки е известна и като интраепителна неоплазия. 

Дисплазията е състояние, което се категоризира (степенува) като лека, умерена или висока степен. HPV инфекцията може да причини лека или ниска степен на дисплазия. Дисплазията от ниска степен обикновено изчезва от само себе си, когато вирусната инфекция се изчисти.

HPV инфекциите, които продължават, могат да причинят предракови заболявания (дисплазия от умерена и висока степен), които трябва да се лекуват, за да се предотврати превръщането им в рак. Тъй като не всички преканцерози се превръщат в рак, изследователите работят по откриването на биомаркери, които да предскажат кои преканцерози ще се превърнат в ракови.

Лечение на дисплазия

Ако ви е поставена диагноза дисплазия от умерена или висока степен, вашият доставчик на здравни услуги ще разговаря с вас за възможностите за лечение. 

Умерена и високостепенна дисплазия на маточната шийка

Дисплазията на маточната шийка се нарича цервикална интраепителна неоплазия (CIN). Повечето хора с умерена дисплазия на маточната шийка (CIN 2) или дисплазия на маточната шийка от висок клас (CIN 3) се лекуват с процедура за електрохирургична ексцизия с примка (LEEP) или конизация със студен нож. Посъветвайте се с Вашия доставчик на здравни услуги, за да научите за най-добрата за Вас възможност за лечение. 

Умерена и високостепенна анална дисплазия, дисплазия на пениса, вагината и вулвата

Тези видове дисплазия от умерен или висок клас могат да бъдат лекувани с операция (като широко локално изрязване) или локално лечение: анална дисплазия (наричана още анална интраепителна неоплазия или AIN), пенисна дисплазия (наричана още пенисна интраепителна неоплазия или PeIN), вагинална дисплазия (наричана още вагинална интраепителна неоплазия или VAIN) и вулварна дисплазия (наричана още вулварна интраепителна неоплазия или VIN).

Как HPV причинява рак?

Инфекцията с HPV причинява промени в клетките. Ако не се лекуват, тези клетки с течение на времето могат да се превърнат в ракови клетки.

След като високорисковият HPV инфектира клетките на маточната шийка, той се намесва в начините, по които тези клетки се възпроизвеждат, делят и комуникират помежду си, като кара инфектираните клетки да се размножават неконтролируемо. Тези заразени клетки обикновено се разпознават и контролират от имунната система. 

Понякога обаче инфектираните клетки остават и продължават да растат, като в крайна сметка образуват област от предракови клетки, които, ако не се лекуват, могат да се превърнат в рак. Въпреки че изследванията са съсредоточени върху начина, по който високорисковите HPV причиняват рак на шийката на матката, HPV-причинените ракови заболявания на други места вероятно възникват чрез подобни механизми.

Проучванията са установили, че на заразените с HPV клетки на маточната шийка могат да им трябват от 5 до 10 години, за да се развият в предракови клетки, и около 20 години, за да се развият в рак.

Когато клетките на маточната шийка са инфектирани с високорисков HPV, няколко фактора увеличават вероятността инфекцията с HPV да бъде дълготрайна и да доведе до предракови клетки на маточната шийка:

  • наличие на много агресивен тип HPV, особено HPV 16 или HPV 18;
  • пушене;
  • наличие на отслабена имунна система или имунокомпрометиран организъм;
  • заразяване с ХИВ;
  • приемане на лекарства, които потискат имунната ви система, например след трансплантация на органи, за лечение на автоимунно заболяване или за лечение на рак;

Тъй като тютюнопушенето може да увеличи вероятността високостепенната дисплазия да прогресира до рак, е важно да се откажете от него. Във всички щати има линии за отказване от тютюнопушене с консултанти, които са обучени да помагат на пушачите да се откажат от пушенето.

Клиничните изпитвания са важна стъпка в изучаването на по-добри начини за предотвратяване, диагностициране и лечение на заболявания, като например рак, причинен от HPV. Службата за информация за рака на NCI може да ви помогне да научите за изпитвания, свързани с HPV, в САЩ.

NCI също така провежда и финансира изследвания, за да научи повече за HPV:

Отделът за епидемиология и генетика на рака провежда изследвания на рака на маточната шийка и други видове рак, свързани с HPV. За да подобри разбирането ни за това как HPV причинява рак, оценява практиките за скрининг, за да определи най-ефективните методи за ранно откриване на предракови изменения. Това води и до разработването и тестването на нови подходи за скрининг, които могат да бъдат по-лесни за използване в условия на ниски ресурси, и усъвършенства инструменти за оценка на риска в клиниката, за да помогне на доставчиците на здравни грижи да проследят необичайните резултати от скрининговите тестове. Изследователите провеждат и изпитвания на ваксини срещу HPV.

Отделът за превенция на рака провежда и насърчава развитието на научни изследвания в областта на превенцията и ранното откриване на ракови заболявания, свързани с HPV, и свързаните с тях състояния.

Отделът за контрол на рака и демографски науки подкрепя тествани с научни изследвания програми за интервенция, свързани с HPV, и проучване на стратегии за прилагане с цел популяризиране на ваксината срещу HPV в региони с ниски нива на ваксиниране срещу HPV.

Центърът за изследване на рака работи по широк спектър от биологични и биомедицински проблеми, включително HPV. Изследователите проведоха изследванията, довели до първоначалното разработване и характеризиране на ваксините срещу HPV.

Автор: д-р Цанко Стефанов


Share: