Online Medicine България

Над менюто
collapse

Салмонелоза

2024-12-16  Александър Манчев Прочетена: 136 пъти
Салмонелоза

Салмонелоза

Салмонелоза представлява остро инфекциозно заболяване, което се класифицира като зооноза, т.е. то може да се предава от животните на човека. Салмонелната болест протича с основен гастроентеритен синдром. Както може да се предположи, нарича се така заради бактерията от род Salmonella, която причинява заболяването. Те се числят към Грам-отрицателните, неспорообразуващи, факултативни анаероби, които проявяват висока устойчивост във външна среда. Микробиолозите са успели да изолират над 2000 серотипа, разделени в групи според O-антигена си. Те имат и специфична локализация – срещат се в Пайеровите плаки в тънкото черво.

Причинители на салмонелоза

Родът Salmonella е известен с това, че причинява тифо-паратифни заболявания – от S. Typhi и S. Paratyphi, респективно. Също така салмонелни гастроентерити, причинени от S. Enteritidis и S. Typhimurium, както и септични състояния при инфекциозно-диариен синдром.

Епидемиология

Епидемиологичното значение на заболяването се определя не от честота, а от високия леталитет в ранната детска възраст.

Източник на заразата е болният в края на инкубационния период и 2-3 седмици в периода на възстановяване. Заразоносителството се изчислява на 80%, а резервоарът са животни и птици, приети като храна.

Пътища на предаване

Заразата се предава чрез фекално-орален механизъм по два пътя:

  1. Алиментарен – чрез консумация на месо, яйца и птичи продукти.

  2. По контактно-битов път – при общуване с животни и болни.

Обикновено инкубационният период варира между 8 и 48 часа. Епидемиолозите са разработили специални мерки за блокиране източника на заразата. Такива са: регистриране и бързо известие до съответните отговорни служби, изолиране на заразените лица и лекуването им в инфекциозно отделение, последващото им диспансеризиране за срок от 6 месеца,  налагане на строг санитарно-хигиеннен режим, термична обработка на храните и други.

 

Клинични форми

Клиничните форми на салмонелозен гастроентерит биват 3 вида: лека, средно тежка и тежка форма. Този тип гастроентерит се характеризира с няколко синдрома:

  • Токсикоинфекциозен синдром

  • Гастроентеритен синдром

  • Синдром на водно-електролитния дисбаланс

При инфекция с S. Typhy и/или S. Paratyphy се развива тежката форма, наречена салмонелозен сепсис. Той се проявява със следните синдроми и симптоми:

  • Силно изразен токсикоинфекциозен синдром, проявяващ се с главоболие, отпадналост, треска, болка в мускулите и др.

  • Гастроентеритен синдром – възпаление на стомашно-чревния тракт.

  • Синдром на водно-електролитния дисбаланс

  • Промени в съзнанието

  • Хепатоспленомегалия

  • Полиорганна недостатъчност

Предразполагащи фактори за подобно сериозно развитие на заболяването са крайните възрасти (кърмаческа и старческа), захарният диабет и други.

Друго потенциално опасно усложнение е развитието на бактериемия (попадане на бактерии в кръвта) с извънчревни разсейки и метастатични абсцеси в паренхимните органи.

В малък процент от преболедувалите (около 1-2%) се среща и хронично носителство. За да отговори на критериите за хронично състояние, то трябва да се задържи в организма на заразения за период от над 1 година. 

При определени показания, като например рисковите групи и някои съпътстващи заболявания, лечението трябва да бъде антибиотично и подкрепящо, както и симптоматично.

Автор: Александър Манчев


Share: