Online Medicine България

Над менюто
collapse

Гълтане на езика - какво да правим? #1 ръководство от парамедик

2023-02-07  Гергана Койчева Прочетена: 1,603 пъти

Глътна си езика! Помощ!

Може би вече сте чували тази фраза - гълтане на езика, доста често използвана в разговорния език на почти всеки човек. Всъщност анатомично няма как да си глътнем езика. Вероятно знаете, че езикът е мускул и то най-силният мускул в човешкото тяло. Под някакво въздействие, например загуба на съзнание, изненадващ стрес или травма, може да се доведе до неговото отпускане и попадане на мястото, за което не е предназначен, а именно - горни дихателни пътища.

Когато се отпусне, езикът се спуска надолу към трахеята и прави невъзможно човек да си поеме въздух или казано на по-разбираем език - запушва горните дихателни пътища и човек не може да си поеме въздух нито през носа, нито през устата. Понякога това се случва и в рискова среда - промишлени предприятия, по улицата на пътното платно, в кухнята и др. рискови терени.

Безопасността на спасителния екип при "гълтане на езика"

Важно е да обезопасите около себе си - ако има остри предмети, движение на моторно превозно средство, горещи течности и неща които могат да ви наранят. Защо е важно това? Защото доста често се случва оказващият първа помощ на хора, за които се смята, че са с гълтане на езика, да се озове в инцидента и да загуби живота си или да се нарани, оказвайки първа помощ.

В този случай неволно можете да се заразите с ХИВ, да загубите част от крайник - например вашите пръсти и др.  Знам, че в момент на ситуация ще действате първосигнално, но не го правете. Не пъхайте пръстите си в устата на непознат човек при гълтане на езика. Вероятността от неволни съкращения на лицево-челюстните мускули е голяма и е възможно да останете без пръсти или да бъдете наранени.

По-големият риск е човекът, на когото помагате, да страда от опасно заболяване, като СПИН, хепатит и др. или вие, като оказващ първа помощ, но да не знаете че имате такова заболяване и да заразите някого. Последствията биха били много големи както за Вас, така и за човека, на когото искате да помогнете. Помислете за вашата безопасност!

Още за действията при гълтане на езика

За съжаление, ако човек е в съзнание, настъпва паника от случващото се и ако вие решите да окажете първа помощ при гълтане на езика, е възможно и този човек да ви нарани. Представете си човек, който се дави. Инстинктът му за самосъхранение, като ситуацията е абсолютно същата при гълтане на езика, ще го насочи към вас, за да се спаси и той ще започне да ви тласка под водата, за да остане на повърхността.

Всички тези действия са резултат от паника, неадекватни и неосъзнати действия. Вие ще може да окажете, едва когато паниката отмине - точният момент е малко преди да загуби съзнание, ще се отпусне и оттук трябва да дойде вашата намеса.  Каквото и да правите не бъркайте с остри предмети в устата при заподозряно гълтане на езика. Вилици, лъжици и други подръчни средства, които се използват масово. След една такава манипулация увредите могат да бъдат сериозни, например:

  1. Нараняване на меките тъкани в устната кухина - небце, венци, бузи.
  2. Нараняване на езика.
  3. Кървене, което води до събиране на кръв в устната кухина.

Представете си, млад човек без предни зъби, избити при опит за вадене на езика. Не е хубаво. Средствата, които ще инвестира след това и болката от манипулациите за поставяне на импланти. Друг рисков момент е появата на болка и невъзможност за адекватно хранене. За съжаление се случва точно това и това са реални случаи от практиката при опити за помагане на пострадали със заподозряно гълтане на езика. Понеже се случва доста често, трябва да се говори за това повече.

Правилната техника да помогнем при гълтане на езика е в няколко движения, но преди това наберете спешен телефон 112, включете високоворителя и никога не затваряйте телефона на диспечера от спешна помощ. Оставете го той да прекрати обаждането и останете на линия, в случай че има допълнителни въпроси. Ако имате нужда от съдействие, диспечерите от тел. 112 могат да ви свържат с медик, който да ви насочва по телефона какво да направите при гълтане на езика, ако сте забравили прочетеното тук или не знаете какво да правите.

Животоспасяващите техники при "гълтане на езика"

гълтане на езика, спасяване на човек, дихателни пътищаОтвеждаме главата назад! Само това и този метод е универсален при заподозряно гълтане на езика. Може да се използва както при деца, така и при възрстни. След като сте се уверили, че пострадалият има пулс и е жив, отведете главата му назад. Назад, като все едно да погледнете към небето. С едната ръка придържайте челото, а с другата брадичката или както Ви е удобно.

Доста често в практиката хората при гълтане на езика захващат долната челюст с две ръце и отвеждат главата назад, което не вреди и не се смята за грешно, просто не е като "по учебник", въпросът е да успеете да я избутате назад, дори и в момент на паника, но не поставяйте ръце върху устата и носа.

Ако се намира в безсъзнание и забележите чужд предмет в устата или нещо, което пречи на дихателната функция, много бързо и внимателно го премахнете и продължете да държите главата назад, докато не се уверите, че езикът си е на мястото, а именно в устната кухина.  След това завъртете тялото на пострадалия на лявата му страна внимателно или на дясната страна, като лявата е за предпочитане. Защо? Защото е анатомична позиция за подобряване на кръвообращението в полза на стомаха и сърцето.

Имайте предвид, че някои хора повръщат след подобни преживявания. Оставете пациента на една страна, не е нужно да правите нищо. Пострадалият дори и да повърне, ще го направи в безопасна позиция, в която не може да се самонарани и даси навреди.  Останете при пострадалия до пристигане на екип на спешна помощ.

На пострадал не се дава храна и вода, особено след заподозряно гълтане на езика. Може да намокрите лицето, устните с питейна вода, но не давайте да пие и яде до пристигане на медик. Човекът, когото спасихте, е възможно да има вътрешно кървене или проблем, който ще забележи само медик и ако се налага животоспасяваща операция, медикаментите, които се прилагат, е хубаво да се дават на гладен стомах, за да няма дискомфорт след интервенциите, които ще му бъдат направени в болницата.

Освен това в момент на паника може да се задави и да се задуши с парче храна и тогава, ще се наложи да приложите и маньовъра на Хаймлих, за който ще Ви разкажа в следващата ми статия.  Ако все пак мислите или не сте сигурни дали сте в състояние да окажете първа помощ, телефонното позвъняване на спешен телефон не ви прави безучастни, напротив Вие сте спасили човешки живот!

Автор: Гергана Койчева


Share: