Хиперкалиемия представлява опасно за живота състояние, при което нивата на калий в кръвта надвишават нормалните граници. Това електролитно нарушение може бързо да доведе до тежки сърдечни аритмии и спиране на сърцето, ако не бъде своевременно разпознато и лекувано. В спешната медицина хиперкалиемията изисква бърза диагностика и незабавни терапевтични мерки за стабилизиране състоянието на пациента.
Какво представлява състоянието хиперкалиемия?
Нормалните серумни нива на калий варират между 3.5 и 5.0 mmol/L. Хиперкалиемия се диагностицира, когато концентрацията на калий в кръвта надвиши 5.0 mmol/L. Причините за хиперкалиемия могат да бъдат многообразни, но най-честите включват:
- Остра или хронична бъбречна недостатъчност – нарушената екскреция на калий е основната причина за повишените нива на този електролит.
- Метаболитна ацидоза – промени в pH водят до изместване на калий от клетките в кръвния поток.
- Медикаменти – някои лекарства, като калий-съхраняващи диуретици, АСЕ инхибитори и нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), могат да нарушат калиевия баланс.
- Деструкция на тъкани – рабдомиолиза, хемолиза или изгаряния също могат да причинят хиперкалиемия чрез освобождаване на вътреклетъчен калий в кръвта.
Клинични признаци и симптоми при хиперкалиемия
Състоянието хиперкалиемия може да се прояви чрез разнообразни симптоми, вариращи от леки до животозастрашаващи. Основните клинични признаци включват:
- Мускулна слабост или парализа – повишените нива на калий могат да нарушат нервно-мускулната проводимост.
- Сърдечни аритмии – от леки промени в сърдечната проводимост до камерна фибрилация и асистолия.
- Гадене, повръщане и коремна болка – често свързани с по-тежки случаи на хиперкалиемия.
ЕКГ промени при хиперкалиемия
Електрокардиографските - ЕКГ, изменения са ключови за ранната диагностика на хиперкалиемия в спешното отделение. Най-често наблюдаваните ЕКГ находки включват:
- Високи, заострени T-вълни – една от най-ранните находки.
- Удължен PR-интервал и загуба на P-вълни – настъпва при по-тежки случаи.
- Широк QRS комплекс – показва наличието на сериозна хиперкалиемия, която налага незабавна терапия.
- Синусова брадикардия, вентрикуларни аритмии и асистолия – могат да се развият при тежка и нелекувана хиперкалиемия.
Какво лечение се прилага в спешен порядък при хиперкалиемия?
Лечението на описаното състояние зависи от тежестта на клиничната картина и нивата на серумния калий. Основните терапевтични фази включват:
- Стабилизиране на клетъчната мембрана – Калциев глюконат или калциев хлорид (10 ml, 10% разтвор) се прилага бавно венозно за стабилизиране на сърдечните мембрани и предотвратяване развитието на сърдчни аритмии с фатални последици.
- Транслокация на калий в клетките:
- Инсулин с глюкоза – 10 единици инсулин бързодействащ подкожно или венозно, комбиниран с 25-50 g глюкоза (D50) за понижаване на серумния калий чрез стимулиране на клетъчния прием.
- Натриев бикарбонат – 50 mmol, приложен венозно, се използва при пациенти с метаболитна ацидоза.
- Бета-2 агонисти – инхалации на салбутамол могат да бъдат ефективни за преместване на калий в клетките.
- Елиминация на калий:
- Фуроземид – диуретик, който повишава екскрецията на калий чрез бъбреците.
- Йонообменни смоли (натриев полистирен сулфонат) – използва се за стимулиране на отделянето на калий в червата и елиминирането му при процесите на дефекация.
- Диализа – при пациенти с тежка бъбречна недостатъчност или рефрактерна хиперкалиемия, диализата е най-бързият и ефективен начин за елиминиране на калий.
Хранене с цел превенция на хиперкалиемия
Пациентите, страдащи от хронични заболявания като бъбречна недостатъчност, които трябва да ограничат приема на калий, е препоръчително да избягват храни с високо съдържание на този минерал като банани, авокадо, домати, картофи и спанак. Вместо това, могат да се хранят с нискокалиеви продукти като ябълки, круши, боровинки, грозде, моркови и зелен фасул. При готвене на зеленчуци е добре да се използва методът на варене с промяна на водата, за да се намали количеството калий. Важно е също така пациентите да се консултират с диетолог или лекар за персонализирани насоки, съобразени с техните нужди.
Хиперкалиемия е сериозно, потенциално животозастрашаващо състояние, което изисква бърза диагностика и незабавно лечение в спешното отделение. Ранното разпознаване на симптомите и наличните ЕКГ промени, комбинирано с подходяща медикаментозна терапия и елиминация на излишния калий, може да спаси живота на пациента. Тъй като причините за развиване на състоянието често включват хронични заболявания - като бъбречна недостатъчност, ефективното мониториране и провеждане на редовни контролни изследвания при тези пациенти е от съществено значение за предотвратяване на бъдещи епизоди.
Автор: д-р Цанко Стефанов