
Травматични мозъчни увреждания: оценка и ранно поведение
Вземане на решения и умствени способности Оценката на умствените способности при пациенти с травма на главата е от съществено значение за определяне на необходимите стъпки за лечение. Решенията относно управлението на пациента трябва да се базират на Glasgow Coma Scale (GCS) и клиничната картина.
Предболнична оценка, консултация и насочване към болница
- Дистанционни консултантски услуги: В случаите, когато няма наличен медицински персонал на мястото на инцидента, дистанционните медицински консултации играят важна роля при предоставяне на насоки за първоначално поведение.
- Обществени здравни служби и стационари без спешно отделение: Пациенти, прегледани в тези звена, трябва да бъдат насочени незабавно към болница при съмнение за сериозно увреждане.
- Транспорт до болница: При необходимост от транспорт до лечебно заведение трябва да се осигури подходяща мобилизация на пациента с предпазване на шийната област.
Незабавно поведение на мястото на инцидента и транспорт до болница
- Glasgow Coma Scale: Оценката по GCS помага за определяне на нивото на съзнание на пациента и за проследяване на състоянието му.
- Първоначална оценка и грижи: Включва осигуряване на проходимост на дихателните пътища, стабилизиране на шийната област и контрол на кръвоизливите.
- Транспорт до болница: Препоръчва се бърз транспорт до болница с продължаващо наблюдение на жизнените показатели.
- Обучение на екипите за спешна помощ: Парамедиците трябва да са обучени в правилата за управление на травматични мозъчни увреждания.
- Транексамова киселина: При пациенти с тежка черепно-мозъчна травма се препоръчва приложение на транексамова киселина в рамките на първите 3 часа от инцидента.
Оценка в спешното отделение
- Ранна консултация с неврохирург: При тежки случаи или съмнения за вътречерепни увреждания се изисква незабавна консултация с неврохирург.
Изследване на клинично значими травматични мозъчни увреждания
Критерии за провеждане на КТ на глава – Лица на 16 и повече години
При лица на 16 и повече години, претърпели травма на главата, трябва да се извърши компютърна томография (КТ) на главата в рамките на 1 час при наличие на поне един от следните рискови фактори:
- Оценка по Глазгоу кома скала (GCS) от 12 или по-ниска при първоначалната оценка в спешното отделение.
- Оценка по GCS под 15 два часа след травмата.
- Подозрение за открита или депресивна фрактура на черепа.
- Признаци на базиларна фрактура на черепа: хемотимпанум, "очи на панда", изтичане на цереброспинална течност от ухото или носа, знак на Батъл.
- Посттравматичен припадък.
- Фокален неврологичен дефицит.
- Повече от един епизод на повръщане.
Лица на 16 и повече години с временна загуба на съзнание или амнезия
Извършете КТ на главата в рамките на 8 часа след травмата, или в рамките на 1 час при лица, които се представят повече от 8 часа след травмата, ако имат някой от следните рискови фактори:
- Възраст 65 години или повече.
- Настоящи нарушения на кръвосъсирването.
- Опасен механизъм на травма (пешеходец или велосипедист, блъснат от моторно превозно средство, изхвърляне от автомобил или падане от височина над 1 м или 5 стъпала).
- Ретроградна амнезия за повече от 30 минути преди травмата.
Лица под 16 години
При деца под 16 години се препоръчва извършване на КТ на главата в рамките на 1 час при наличие на поне един от следните рискови фактори:
- Подозрение за неслучайна травма.
- Посттравматичен припадък.
- Оценка по GCS под 14 при първоначалната оценка, а при бебета под 1 година – GCS по-ниска от 15.
- Оценка по GCS под 15 два часа след травмата.
- Подозрение за открита или депресивна фрактура на черепа, или напрегната фонтанела.
- Признаци на базиларна фрактура на черепа.
- Фокален неврологичен дефицит.
- При бебета под 1 година – натъртване, оток или разкъсване с размер над 5 см по главата.
Деца с повече от един рисков фактор
Ако детето има повече от един от следните рискови фактори, направете КТ на главата в рамките на 1 час:
- Загуба на съзнание за повече от 5 минути (наблюдавана).
- Абнормна сънливост.
- Три или повече отделни епизода на повръщане.
- Опасен механизъм на травма (високоскоростна катастрофа, падане от височина над 3 м, удар от високоскоростен предмет).
- Амнезия (антеградна или ретроградна) за повече от 5 минути.
- Настоящи нарушения на кръвосъсирването.
Наблюдение на деца с единичен рисков фактор
Ако детето има само един рисков фактор, наблюдавайте го минимум 4 часа след травмата. Ако по време на наблюдението се появи някой от следните фактори, извършете КТ на главата в рамките на 1 час:
- GCS под 15.
- Повторно повръщане.
- Повторен епизод на абнормна сънливост.
Ако нито един от тези фактори не се появи, използвайте клинична преценка за необходимостта от по-продължително наблюдение.
Лица на антикоагулантна или антитромбоцитна терапия
При лица, претърпели травма на главата, които нямат други индикации за КТ, но приемат антикоагуланти (включително витамин K антагонисти, директни орални антикоагуланти (DOAC), хепарин и нискомолекулни хепарини) или антитромбоцитни средства (с изключение на монотерапия с аспирин), обмислете извършване на КТ на главата:
- В рамките на 8 часа след травмата (например, ако е трудно да се направи оценка на риска или ако пациентът може да не се върне в спешното при влошаване) или
- В рамките на 1 час, ако пациентът се представи повече от 8 часа след травмата.
Изследване на увреждания на шийния отдел на гръбначния стълб
Оценка на обема на движение на шията
Бъдете наясно, че обемът на движение на шията може да се оцени безопасно преди образно изследване само при хора без клинични признаци за увреждане на шийния отдел на гръбначния стълб. Ако има подозрения за такова увреждане, препоръчително е провеждането на образни изследвания преди извършване на каквито и да било манипулации.
Автор: д-р Цанко Стефанов