Ботулизъм представлява остро инфекциозно заболяване, което пряко засяга централната нервна система. То се причинява от невротоксина на бактерията Clostridium botulinum.
Протича в определени клинични форми:
Хранителна токсиконфикция
Раневи ботулизъм
Кърмачески ботулизъм – много често причинен от консумация на пчелен мед от бебета под 1 година, особено ако медът е съхраняван в херметично затворен буркан за дълъг период от време.
Чревна колонизация при възрастни
Инхалаторен ботулизъм – при лабораторни работници.
Сlostridium botulinum е Грам-положителен анаероб, който образува спори. Тези спори са изключително устойчиви - дори при варене издържат с часове. Те отделят силен екзотоксин, който не се разрушава от стомашния сок. Поради високия си леталетет ботулиновото отравяне може да има значение на биологично оръжие.
Как се заразяваме с ботулизъм?
Входна врата за инфекцията е гастроинтестиналният тракт, рани, а също и дихателните пътища. Инкубационният период е от 2 до 48 часа.
Източници на заразата са домашни и диви животни, у чиито стомашно-чревен тракт бактериите са сапрофити. Впоследствие с фекалиите те попадат в почвата, образуват спори, които най-накрая отиват на входната врата.
Механизмът на предаване е фекално-орален по алиментарен път (чрез храна). Съществуват и определени фактори на самото предаване – по-често от плодове и зеленчуци, при консервиране при домашни условия и др.
Възприемчивостта към ботулизъм е всеобща, което значи, че никой не е застрахован, а имунитетът е само антибактериален.
Епидемичният процес се характеризира с някои особености. За него е типично:
Космополитно разпространение
Спорадичност на случаите
Малки епидемии в семействата
Сезонност – повече заразени се регистрират по правило през зимата
Борбата включва някои изключително важни стъпки, които трябва да се имат предвид:
Стандарт при производството, който засяга общите профилактични мерки – спазване на санитарно-хигиенните изисквания на всички етапи от производството.
Консервиране – задължително при 120 С и под налягане от 1,5 atm за 20 мин.
Противоботулинов антитоксичен серум, който трябва да се приложи веднага след категоричното потвърждение на диагнозата.
Хранителната токсикоинфекция като патогенеза възниква след консумация на контаминирана със спори храна. В стомаха и червата токсинът се всмуква в кръвта и блокира освобождаването на медиатора ацетилхолин, поразява съдовия ендотел, нервно-мускулните синапси, ганглийните клетки в централната и вегетативната нервна система.
Кърмаческият ботулизъм, от друга страна, възниква при колонизация на гастроинтестиналния тракт с Cl. botulinum, където бактерията локално се размножава.
Раневият ботулизъм става факт при контаминиране на рана със заразена почва.
Инхалаторният пък се използва като биологично оръжие.
Клиничните форми протичат като леки, средно тежки и тежки. Симптоматиката се обуславя от конкретните синдроми:
Токсико-инфекциозен синдром. За него са характерни:
адинамия
главоболие
мускулна слабост
липса на фебрилитет
Диспептичен синдром, който протича с:
тежест, гадене, болка
повръщане
диария за кратко
Офталмоплегичен синдром – проявяващ се в края на първия ден (но може да е първи симптом):
неясно, двойно виждане
птоза на клепачите
широки и мудни зеници
анизокория (разлика в ширината на зениците между едното и другото око)
Булбарен сидром:
дисфония
дисартрия
дисфагия
Синдром на обща мионевроплегия
симетрична десцендентна мускулна слабост
той започва от интеркосталните мускули и диафрагмата, което води до учестено и повърхностно дишане и накрая до остра дихателна недостатъчност (непосредствена причина за смъртта при всички форми)
после паралитичен илеус
накрая ретенция на тазовите резервоари
Усложненията на ботулизъм включват аспирационна пневмония, миокардит и паралитичен илеус.
Прогнозата е в зависимост от типа форма. Леките оздравяват за 2-3 седмици, тежките за 2-3 месеца, но с остатъчен неврологичен дефицит. Леталитетът се влияе от тежестта и от своевременното лечение, но варира в широк диапазон - 15-75%.
Диагнозата се поставя по епидемиологични данни за консумиране на рискова храна, груповия характер на презентацията у пациентите, наличието на диспептичен в комбинация с невроплегичен синдромокомлекс и не на последно място – по резултати от микробиологичното изследване на кръв, фецес, повърнати материи, остатъци от храна.
Лечението стартира със стомашна промивка с бикарбонатни разтвори, дълбока сифонна очистителна клизма, магнезиева сол и активен въглен, конски противоботулинов серум след десенсибилизация по Безредка, кортикостероиди, отводняващи препарати.
Автор: Александър Манчев