Нарцистично поведение - що е то?
Напоследък, що се касае до човешките взаимоотношения, много често се среща определението за нарцистично поведение.
Лицата, които проявяват подобен тип поведение могат да имат сериозни затруднения в изграждането на дълбоки, пълноценни и значими връзки с другите. Разпознаваемите черти са прекомерна самовлюбеност, липса на емпатични чувства към другите и усещане за грандиозност.
Чувството за грандиозност означава, че лицето има нереалистична висока представа за своите способности и постижения. Той наистина вярва, че заслужава специално внимание, отношение и привилегии. Поведението на подобен тип хора се характеризира в непрестанно търсене на внимание и опит за експлоатация на околните с цел постигане на собствените цели.
Например, в контекста на работната среда, такъв човек може безцеремонно да си присвоява заслугите и успеха на своите колеги, без да отчита техния принос. Вашият колега с нарцистично поведение може да се възползва от вас, за да постигне своите цели и да си припише всички заслуги след това. По всяка вероятност, на вас ще бъдат приписани само евентуални допуснати грешки, защото нарцистичният човек се смята за безгрешен. Такъв човек не притежава необходимите умения и капацитет да бъде адекватна част от екип.
Какво обаче се случва, ако сте в романтични взаимоотношения с човек с нарцистично поведение?
Ако партньорът ви не се интересува от вашите нужди и вашите чувства, то би следвало ''да ви светне червената лампичка''. Особено ако това се случва тенденциозно и е обичайно негово поведение към вас. Червената светлина трябва да ви ''избожда'' повече очите, ако усетите, че партньорът ви се опитва доминира и ви манипулира.
Действията на партньор с нарцистично поведение се характеризират с обезценяване и омаловажаване на вашата личност. Това му помага да затвърди своето усещане за превъзходство. Егоцентризмът и себичността са съпътстващи личностни черти. Чувството са собствената важност и значимост е силно преувеличено. Те не признават граници. Вярват, че всичко им принадлежи и че всички следва да мислят като тях.
Поведението на нарцистичния партньор откровено може да премине вашите граници и вие да се окажете жертва на газлайтинг. Ако често се чувствате объркани и несигурни в себе си, в своите способности и преживявания, и това се дължи на поведението на човека до вас, то това може да е резултат на газлайтинг.
Арогантното поведение на какъвто и да човек с нарцистично поведение може да засегне негативно вашето психично благополучие.
Нарцистично поведение може да се дължи на Нарцистично личностно разстройство, което се характеризира с клинична картина на споменатите вече характеристики – чувство за грандиозност и превъзходство, липса на емпатия, необходимост от получаване на възхита от околните.
Причините за нарцистично поведение може да бъдат обусловени от психологически фактори. Зад нарцистично поведение обикновено се крие несигурност и ниска самооценка. Тогава подобно поведение идва като проява на защитен механизъм.
Това от своя страна би могло да се дължи на преживяна емоционална травма, с която човекът не може да се справи по по-ефективен начин. С две думи, нарцисистът се опитва да се справи с голям набор от негативни емоции и чувства, но поведението му се изразява в стремеж към това да ги прикрие. Обикновено е налице проява на ниска емоционална компетентност.
Много често клиентите ми, предимно от женски пол, търсят психотерапевтична помощ, защото са осъзнали, че партньорът им си служи с такова поведение в контекста на романтичните им взаимоотношения.
От изключителна важност е да кажем, че не винаги, когато партньорът ни поставя собствените си нужди като приоритет, то това означава, че е нарцистична личност. Не може да се очаква човек винаги да мисли за чуждата угода и да пренебрегва своите собствени нужди.
Та, много от клиентите, жертви на нарцистичен партньор, често задават въпроса как не са забелязали отначало ''червените флагове''. Отговорът е много простичък. В началото тези личности излъчват особена харизматичност и никак не е трудно да бъдем привлечени от тях. Както казахме, те често си служат с манипулация.
Затова в началото на запознанството, те по всяка вероятност ще ви накарат да се чувствате уникални и неповторими. Ще ви накарат да вярвате, че вие сте идеалът му за партньор. Затова в началото на запознанството е трудно да предвидим подобен развой на взаимоотношенията.
Това обаче често не продължава дълго във времето и етапът на любовно бомбардиране бавно започва да бъде изместван от актове на обезценяване, чрез проява на критика, ирония, сарказъм, дори и подигравки, проява на неуважение към мнението, чувствата и емоциите ви, пренебрежение към личността, игнориране и други неща, които ще навредят на самочувствието ви.
И когато долови, че започвате да се усещате и да осъзнавате, че това поведение не е добре за вас, нарцистичният ви партньор отново може да се върне към първоначалната фаза на идеализиране и възхищение към личността ви.
Какво се случва впоследствие?
Етапите на идеализиране и обезценяване започват да се повтарят в една цикличност. Именно този повтарящ се цикъл е характерен за проявата на нарцистично поведение в контекст на романтичните взаимоотношения.
Парадоксално е, че някои от жертвите на нарцистично поведение от страна на партньора осъзнават това чак в хода на терапията. Първоначалната причина, поради която са потърсили психотерапевтична помощ е, че започват да виждат връзката си като нестабилна и несигурна.
Решението дали да останете с партньор, имащ нарцистично поведение, и да му помогнете да се справи с тези модели на поведение, или да сложите край на тези взаимоотношения, е лична отговорност и решение.
Раздялата понякога може да се окаже най-доброто решение, но също така осъществяването й може да се окаже дълъг път, осеян с много тръни и подводни камъни.
Партньорът с нарцистично поведение може да превърне раздялата в дълго и мъчително преживяване в емоционален план
Запомнете, че за вас най-важното е да чувствате щастливи в емоционален план, да чувствате сигурност, разбирателство и подкрепа във връзката си. Поставянето и отстояването на личните граници е от основно значение за психичното ви благополучие. Ако изпитвате затруднения да се справите, винаги може да потърсите помощ от психотерапевт.
Автор: Лучия Таскова – психолог
Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем. Ако имате нужда от консултация с психолог, моля, свържете се с нас през секцията за консултации , където ще имате възможност да уточните директен и удобен за вас час с нашия психолог Лучия Таскова.