Online Medicine България

Над менюто
collapse

Доброкачествени тумори по кожата

2024-08-20  Александър Манчев Прочетена: 936 пъти

Доброкачествени тумори по кожата са невуси, фиброми, липоми и хемангиоми.

Доброкачествени тумори по кожата са сравнително често срещани състояния в дерматологията. Считат се за безопасни, но някои от тях са преканцерози, което означава, че имат потенциала да се трансформират на по-късен етап в развитието си, в злокачествени образувания.

Това налага познаването, наблюдението и откриването им навреме, за да се избегнат опасните последствия от тези заболявания.

Нека упоменем за добре познатите на всички ни - невуси или бенки

доброкачествени тумори по кожата, невус по кожата

Доброкачествени тумори по кожата или с други думи бенки. Бенките, наречени невуси са вродени или по-късно възникнали аномалии на кожата, които се характеризират със свръхобразуване на нормални хистологични структури.

Биват два основни вида:

  • Целуларни - състоящи се от невусни клетки, тоест меланоцити.
  • Органоидни или хамартоми - при които има ненормално натрупване на някои от съставните елементи на кожата, без да има невусни клетки.

Целуларните невуси са резултат на смутена миграция и разпределение на меланоцитите в кожата. Те се разделят на гранични, дермални и смесени невуси. Виждаме ги като рязко ограничени, светло до тъмнокафяви петна с различна големина и форма.

Най-често се локализират по лицето и тялото, но много хора ги имат по ръцете, краката, дори пръстите си. Невусите могат да
бъдат центрирани от косми, които косми не трябва да бъдат отстранявани при козметични процедури.

Лечението на малките невуси включва ексцизия - хирургично отстраняване, електрокоагулация, а при по-големите – хирургична
екстирпация. Важно е да се знае кога невусите подлежат на лечение. Съществуват определени индикации за това кога се налага интервенция – такива са например възпаленията, травмите, малигнена трансформация.

Органоидните невуси се делят на няколко типа:

  1. Naevus epidermalis - наричан още хиперкератотичен невус. Той представлява ограничена хиперкератотична лезия с верукозна повърхност и сиво-кафяв цвят.
  2. Naevus sebaceus – той се развива в области, богати на мастни жлези като капилициума, челото и др. Има жълтеникав цвят и може да проминира над нивото на кожата.
  3. Naevus lipomatosus – рядка аномалия, състояща се от жълтеникави, гладки, групирани меки възчелчета.
  4. Naevus syringocystadenomus – ограничен хамартом на апокринните жлези.
  5. Verruca seborrhoica – унаследяват се автозомно-доминантно. Проявяват се след 40-та година от живота като ограничени плаки с папиломатозна повърхност и светлокафяв до черен цвят.

Фибромите е изключително често срещани доброкачествени тумори по кожата

 

доброкачествени тумори на кожата, фибром по кожата

Фибромът бива два вида – мек и твърд фибром.  Мекият фибром е торбовиден, не предизвиква промяна в цвета на кожата и е разположен на малка основа. Той повече се локализира по лицето и шията. Твърдите, от друга страна, са плътни фиброзни образувания, най-често по долните крайници.

Диференциално-диагностично те трябва да бъдат разграничени от брадавици и невуси. Лечението им се осъществява чрез електрокоагулация и ексцизия.

Липомите също са изключително често срещани доброкачествени тумори по кожата

 

доброкачествени тумори на кожата, липом по кожатаЛипомът също е добър стар познайник на повечето патолози и дерматолози. Той е доброкачествен хиподермален тумор, съставен от непроменена мастна тъкан.

Липомите, бидейки част от групата на доброкачествени тумори по кожата, се виждат като окръглени образувания с големина от орехче до ябълка, покрити с непроменена кожа и деформиращи участъка, където са локализирани. Те са добре отграничени, капсулирани, с мекоеластичнажконсистенция. Понякога са силно болезнени - това състояние се обозначава като болест на Деркум.

Лечението им е хирургична ексцизия.

Какво представлява хемангиом, който също е част от всички доброкачествени тумори по кожата?

доброкачествени тумори на кожата, хемангиом по кожатаМоже би доста хора са виждали или пък самите те имат хемангиоми, просто не знаят да ги разпознават. Но те са добре видими червенички доброкачествени тумори по кожата, които се явяват вродени доброкачествени съдови малформации. Различават се силно по своята форма.

Могат да бъдат плоски, точковидни, звездовидни, туберозни и кавернозни хемангиоми. Плоските са червени петна, които се локализират по лицето, шията и ушите. Под влияние на емоции, обаче, както и при механични и лъчеви фактори цветът им става по-интензивен.

Точковидните доброкачествени тумори по кожата се локализират по гръдния кош и корема, а звездовидните са по-характерни за лицето. Туберозните и кавернозните са меки с яркочервен цвят, също най-често по лицето Повечето от хемангиомите -предимно кавернозните, изчезват спонтанно до пубертета, но плоските персистират през целия живот.

Лечението при точковидните и звездовидни хемангиоми е да се третират с електрокоагулация или криотерапия. При кавернозните е желателно да се изчака за евентуално обратно развитие. При плоските лечебният подход предполага използването на крио- и лазертерапия.

Александър Манчев

 

 

Автор:   Александър Манчев

Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем. Ако имате нужда от  консултация   с   лекар  , моля, свържете се с нас чрез секцията за   консултация. 


Share: