Online Medicine България

Над менюто
collapse

Прееклампсия - 9 рискови фактори за опасното заболяване

2022-09-28  д-р Цанко Стефанов Прочетена: 63 пъти

Какво е прееклампсия?

Прееклампсия е заболяване, което се развива по време на бременност. Характеризира се с появата на хипертоничнакриза – високо кръвно налягане, както и повишени нива на белтък в урината. Обикновено стартира в около 20-та гестационна седмица. При по-тежките случаи на заболяването може да се развие хемолитичнареакция, при която се разрушават еритроцитите в кръвта – червени кръвни клетки. В други варианти може да се стигне до нарушена чернодробна и бъбречна функция, учестено потене, сърцебиене, задух и размазано зрение. Ако състоянието не се лекува, може да се развие еклампсия, което е тежко състояние и се налага своевременно лечение, поради риск за живота, както на майката, така и на плода.

Кои са основните рискове за развитие на прееклампсия?

  1. Затлъстяване;
  2. Хипертонична болест на сърцето;
  3. Напреднала възраст по време на бременността;
  4. Захарен диабет;
  5. Първа бременност;
  6. Бременност с близнаци;
  7. Ревматоиден артрит;
  8. Системен Лупус;
  9. Минали заболявания или генетична история за прееклампсия;

Диагностика при прееклампсия

За правилно поставяне на диагнозата е хубаво да се проведат някои кръвниизследвания, както и изследване на урина, и ултразвуково изследване – ехограф за мониторинг на бебето и неговия растеж.

Кръвнотоналягане се смята за високо при стойности над 140mmHg систолно и 90mmHg диастолно. Органнадисфункция също е критерий за поставяне на диагноза, както и ако пациенти тригерира сепсис по системата NEWS. Кръвно налягане, без данни за органна дисфункция и белтък в урината, налага диагностика. Стойности до 149mmHg систолно и 99mmHg диастолно налагат наблюдаване, но не налагат спешно антихипертензивнолечение.

Някои от най-тежките усложнения при прееклампсия са ограничаване на доставката на кръв до плацентата, тоест плацентарна исхемия, плацентарна абрупция – което е отделяне или отлепваненаплацентата от матката (тежките „отлепвания“ водят до животозастрашаващи кръвоизливи), еклампсия – която включва всички симптоми на прееклампсия, плюс неконтролирана гърчова симптоматика. И едно от най-тежките усложнения е започващата хемолитичнареакция, при която започва разрушаване на еритроцитите, червените кръвни клетки, завишаване на чернодробните ензими, респективно нарушена чернодробна функция и драстично редуциране в кръвта на тромбоцити. Синдромът е известен още като HELLP синдром, идващ от подзначение, че бременната жена има нужда от спешна медицинска помощ. Синдромът е особено опасен, тъй като клиничната му манифестация може да започне преди симптомите на прееклампсия да се появят.

Прееклампсия може да се овладее и всяка жена да се предпази от нейното развитие с правилно хранене.

Кои са най-важните хранителни продукти по време на бременност?

Що се отнася до профилактика на това опасно заболяване, съветите са да включите следните хранителни продукти и важни елементи в менюто си:

  • Храна богата на белтъчини;
  • Внимавайте с количеството сол в храната;
  • ВитаминД – ниските нива повишават риска от прееклампсия;
  • Калций и магнезий в правилните количества по време на бременност;
  • Приемайте достатъчно количество храна през деня и не гладувайте – между 2500 – 2700 ккал дневно е препоръчителният минимум;
  • Консумирайте билковичайове – чай от малини, коприва, глухарче, лайка и много други;
  • Приемайте достатъчно количество вода през деня – 2-3 литра дневно е напълно достатъчно количество течност за адекватна хидратация на организма;
  • Храна богати на калий;
  • Храна богата на фибри;

За адекватна превенция на прееклампсия е хубаво да се следи кръвната захар и да не се прекалява с приема на сладки и захарни изделия, особено ако бременната жена е диабетик. Адекватен контрол и мониторинг на кръвната захар е особено важна по време на бременност, без значение дали бременната жена с диабет прекалява с приема на захарни изделия.

Пазете се от травми по време на бременността, хранете се здравословно, правете умерени физическиупражнения и се постарайте да стоите в максимално спокойна среда, както и всички около вас трябва да бъдат внимателни и да не ви натоварват психически по никакъв начин, за да се предпазите от възможни усложнения.

ОЩЕ за прееклампсия.


Share: