Online Medicine България

Над менюто
collapse

Еклампсия и ХЕЛЛП синдром

2024-10-07  Александър Манчев Прочетена: 497 пъти

Еклампсия и ХЕЛЛП синдром

Еклампсията (гръцки „еclampsia“ – „светкавица“, наречена така поради внезапната поява на клиничния синдром) е най-тежката форма на хипертония, предизвикана от бременността, която се характеризира със следващи един след друг тонични и клонични гърчове, придружени със загуба на съзнанието и кома. 

Установене е, че колкото е по-продължително коматозното състояние след гърчовия синдром, толкова по-тежка е прогнозата на еклампсията. Най-тежка е прогнозата при следващи един след друг екламптични пристъпи без възвръщане на съзнанието между тях – медицинският термин за това състояние е status eclampticus. Всеки пристъп може да бъде смъртоносен за бременната и за плода. 

Еклампсия може да се появи както през втората половина на бременността, така и по време на раждането, а също може да настъпи до 48 часа след раждането. Ако се случи последното, трябва да се мисли за припадък от друг произход. В медицинската литература, обаче, са описани и случаи на еклампсия без гърчова симптоматика, познати като eclampsia sine eclampsia, т.е. жената изпада направо в коматозно състояние. 

Екламптичният припадък обикновено настъпва при жени с изразена форма на тежка прееклампсия. Поради това се приема, че причините, поради които възниква еклампсията са същите, както при тежката прееклампсия.Характерно е, че на фона на тежката прееклампсия се явява и мозъчна симптоматика, дължаща се на спазъм на мозъчните съдове, като може да настъпят оток, исхемия и кръвоизливи в мозъка.

Екламптичният припадък включва четири стадия:

  1. Продромален стадий –  характеризира се с леки фибрилерни движения на лицевата мускулатура, повишена подвижност на очните ябълки, след което погледът на болната се спира в определена точка. Този период трае от половин до една минута.
  2. Стадий на тоничен гърч – представлява  генерализиран тоничен гърч, който обхваща цялата скелетна мускулатура, включително и дихателната. Дишането спира и се развива генерализирана цианоза. Езикът, попаднал между зъбите, често се прехапва поради контрактура на дъвкателната мускулатура или пък може да падне назад в посока към назофаринкса, което допълнително затруднява дишането. В резултат от устата излиза слюнка под формата на кръвениста пяна поради примеса на кръв от раните на езика. Вследствие преобладаване силата на екстензорната мускулатура, крайниците се изпъват, а при наличие на спазъм на мускулатурата на гръбначния стълб, жената може да изпадне в опистотонус (изпъване на цялото тяло назад, използвайки за опора задната част на главата и петите). Лицето е синкаво, с изпъкнали очни ябълки и нереагиращи на светлина зеници. Този период трае от 15 до 20 секунди.
  3. Стадий на клоничен гърч – манифестира се с разхвърляни движения на крайниците поради клонична контрактура на скелетната мускулатура. Клоничният гърч започва от лицевата мускулатура, разпространява се по горните крайници, след което обхваща цялото тяло. Очните ябълки се движат интензивно. Дишането започва да се възстановява, а целият този период трае между 1 и 3 минути.
  4. Коматозен стадий – при него жената е в безсъзнание и отпусната. Той трае различно дълго време – от няколко минути до часове и дни. Дишането се възстановява, цианозата изчезва. 

Прогнозата на еклампсия зависи от броя и тежестта на пристъпите. Пациентката може да изпадне в продължителна кома и дори да загине. По време на екламптичен припадък, плодът е подложен на намалена доставка на кислород и може да настъпи смърт поради остро задушаване. При установяване на фебрилитет до 39 градуса след пристъпа следва да се мисли за мозъчен кръвоизлив с последващи тежки увреждания на мозъчните центрове.

Жизненоважно е да се следи кръвното налягане в първите 24 часа postpartum, поради споменатата възможност да се развие и следродилна еклампсия. 

HELLP синдром е термин, който бележи една друга форма на тежка прееклампсия, която се появява с триадата хемолиза, повишени стойности на чернодробните ензими (АЛАТ, АСАТ и лактатдехидрогеназа) и ниски нива на тромбоцитите. HELLP се среща в около 15% от бременните с прееклампсия. Появява се след 20 гестационна седмица и доста по-рядко след раждането. „HELLP” е всъщност абревиатура на английски, съответваща на следните показатели: 

  • „H“ – hemolysis (хемолиза, дължаща се на раследа на еритроцити).
  • „EL“ – elevated liver enzyms (повишени стойности на чернодробните ензими).
  • „LP“ – low platelet count (намален брой тромбоцити или тромбоцитопения, която настъпва вследствие разрушаването на тромбоцитите в кръвоносните съдове с увредена вътрешна стена).

Клиничната картина е твърде разнообразна и често наподобява клиниката на други заболявания. От субективните оплаквания на жената важни са болката в епигастриума и дясното подребрие, гадене и повръщане, прогресивно повишаване на теглото със силно изразен оток. Може да се появи дискретна жълтеница. 

Смята се, че постоянният симптом на синдрома е тромбоцитопенията, затова е важно динамичното им проследяване. Основните симптоми на предизвиканата от бременността хипертония може да липсват или да са слабо изразени. Рискови фактори, повишаващи опасността от майчина смъртност, са: 

  • Кръвоизлив или руптура на черния дроб
  • Оток на белите дробове
  • Бъбречна недостатъчност
  • Коагулопатия
  • Тежка хипогликемия 

Диагностика и лечение при еклампсия

Диагнозата се поставя въз основа на правилно снети анамнеза и физикален статус. Назначават се лабораторни изследвания – като пълна кръвна картина, чернодробни ензими, изследване на факторите на съсирване, нивата на билирубина. От образната диагностика се прилагат основно ехография, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. 

Лечението е същото както при тежката прееклампсия, но тук е нужно и коригиране на смущенията в системата на кръвосъсирването (чрез преливане на прясно замразена плазма, тромбоцитна маса и кръв и други).

Автор: Александър Манчев


Share: