Първа помощ - същността
Първата помощ е първата и незабавна помощ, оказвана на всяко лице с леко или сериозно заболяване или нараняване, с осигурени грижи за запазване на живота, предотвратяване на влошаване на състоянието или насърчаване на възстановяването. Включва първоначална интервенция при тежко състояние, преди да бъде налична професионална медицинска помощ, като например извършване на кардиопулмонална ресусцитация - КПР, докато чакате линейка, както и цялостно лечение на леки състояния, като например поставяне на превръзка върху порязване.
Първата помощ обикновено се предоставя от лице с основно медицинско обучение по първа помощ или изкаран курс на обучение. Първата помощ за психично здраве е разширение на концепцията в спешната медицина, за да се обхване психичното здраве, докато психологическата първична помощ се използва като ранно лечение на хора, които са изложени на риск от развитие на посттравматично стресово разстройство.
Има много ситуации, които може да изискват оказване на първа помощ и много страни имат законодателство, разпоредби или насоки, които определят минимално ниво на оказване на първа помощ при определени обстоятелства. Това може да включва специфично обучение или оборудване, което да е на разположение на работното място, като автоматичен външен дефибрилатор, предоставяне на специализирано покритие за първа помощ при публични мероприятия или задължително обучение за първа помощ в училищата.
Първата помощ, обаче, не изисква непременно някакво специално оборудване или предварителни познания и може да включва употребата на базови материали, материали “под ръка”, налични в момента, често от необучени професионално хора.
Ключове за ефективна първа помощ при спешни случаи
При спешен случай е изключително важно да се погрижите, както за емоционалните, така и за физическите нужди на всички участващи, включително и за себе си. Трябва да сте наясно със собственото си психологическо здраве и да знаете как да идентифицирате стрес, ако възникне в последствие. Трябва да останете спокойни и внимателни, тъй като така се увеличава доверието и вниманието на хората около вас. Като контролирате собствените си реакции, можете да се съсредоточите върху пострадалия и да направите адекватна оценка на състоянието. Разговорът с пострадалия по мил, но директен начин ще вдъхне увереност в действията ви и ще създаде доверие между вас и пострадалия.
За да останете спокойни, трябва да обмислите какви ситуации могат да възникнат и да се подготвите за тях. Когато осъзнаете вашите страхове и притеснения предварително, и намерите начин да ги преодолеете, като например провеждане на програма за обучение по първа помощ или разговор с някого, на когото имате доверие и може да ви обучи, ще ви помогне да се чувствате по-комфортно и по-уверено, в случай на наложителна първа помощ.
При определени извънредни ситуации, тялото често започва да освобождава хормони, които предизвикват реакция “fight or flight“. Ако се чувствате прекалено стресирани в случай на нужда от прилагане на познания за първа помощ, поемете няколко бавни и много дълбоки вдишвания, напомнете си приоритетите за първа помощ и си кажете „мечка страх, мен не страх”, за да проведете адекватна първа помощ и да помогнете на пострадалия по ефективен начин. Като запазите хладнокръвие, ще може да планирате действията си и да помогнете по по-качествен начин.
Изграждането на доверие с пострадалия и минувачите е от решаващо значение за ефективната помощ. Без доверие, пострадалият може да не е в състояние да съобщи важна информация, което може да попречи на способността му да се възстанови в последствие.
Ключовите стъпки, за да бъдете ефективен при оказване на първа помощ, са спокойствието, осъзнаването на рисковете, изграждането и поддържането на доверие, предоставянето на ранно лечение, призоваването за подходяща помощ и запомнянето на собствените ви нужди с цел предпазване на вашата личност при опитите за спасяване на друг човек.
Автор: д-р Цанко Стефанов