Online Medicine България

Над менюто
collapse

Удар от мълния, първа помощ + #9 от най-честите уврежданията по тялото

2022-09-27  д-р Цанко Стефанов Прочетена: 107 пъти

Мълнията е едно от най-впечатляващите природни явления, което се случва около 25 милиона пъти годишно в Съединените щати. Тези енергийни "изблици", обаче, са и сред най-смъртоносните. Въпреки рядкостта на мълниите, те носят значителен прираст в смъртните случаи в територии, като Северна Каролина, САЩ, където мълниите са особено чести.

Мълнията може да бъде с времетраене от 0.1 секунди, но съдържат повече от 10 милиона волта енергия. Електрическа линия с високо напрежение може да бъде 100 000 волта или повече, докато стандартният домашен контакт е само 220 волта. Мълния може да достигне температури до 30 000 единици по Келвин (0 градуса по Целзий са равни на 273,15 Келвина), което я прави приблизително пет пъти по-гореща от слънчевата повърхност.

Какви са най-честите травматични телесни заболявания?

Специалистите по спешна медицина описват травмата като „рядка, но смъртоносна“. Когато човек бъде поразен от мълния, нанесената вреда може да бъде всичко - от леко изгаряне до увреждане на мозъка или дори смърт. Всичко е въпрос на разстояние и излагане на електрическата енергия.

Според специалистите, ударът от мълния може да доведе до сърдеченарест, който пречи на тялото да изпомпва кръв и директно увреждане на мозъка и нервната система, което пречи на мозъка да изпрати правилните сигнали до тялото, за да инструктира тялото да продължи да диша.

Травматично увреждане на мозъка, инсулт и тежки термични изгаряния са всички възможни резултати от физически контакт. Според специалистите, костите са най-слабо проводимите части на тялото, но тъканите около тях могат да поемат тежестта на ударите на мълния и да разпространят сигнала по цялото тяло.

Неврологичните и мускулнитетравми потенциално могат да имат дълготрайни ефекти. Рабдомиолизата е увреда, при която мускулната тъкан на човек започва да се разгражда, което води до навлизане на токсичен протеинови метаболити в кръвообращението и причинява увреждане на бъбреците; често се среща и при тези хора, които са претърпяли тежки мускулно наранявания.

При силен гръм по време на мълния, звуковият източник под формата на "бум" от удар има потенциала да спука тъпанчеватамембрана на всеки. Непреките удари, при които тялото абсорбира само малък процент от енергията на мълнията, също могат да причинят леки термични изгаряния и увреждане на нервната система.

Най-важното, според специалистите, е колко точно е директен ударът. Шансовете на човек да оцелее при директен удар са пропорционални на количеството енергия, което е погълнато и разпръснато в тялото.

Какво да направите в случай на поразен човек от мълния?

Мълния, електромагнитна буря, удар от мълния, пострадал от удар от мълния, пострадал от мълния, поразен от удар от мълнияСпециалистите съветват незабавно да се обадите на спешните телефони в страната, в която живеете, ако видите, че някой е станал жертва на удар от мълния. Когато заплахата от гръмотевичнияудар изчезне, няма опасност за спасяващите екипи и хората, помагащи на такива пострадали.

В случай на събитие с масови инциденти, като удар от мълния, специалистите съветват всички обучени в провеждането на кардио-пулмонална ресусцитация да започнат моментално животоспасяващи мероприятия, докато пристигнат първите спешни екипи от полиция, пожарна служба и спешна медицинска помощ.

Пострадали от мълния, дори тези които са в сърдеченарест, имат огромен шанс за спасяване, ако се проведат животоспасяващи мероприятия своевременно. Аритмиите, които могат да се развият от удар от мълния, могат да бъдат лекувани успешно с медикаменти или автоматичен външен дефибрилатор.

Стойте на закрито при гръмотевични бурии - практически съвети

Най-добрият вариант за предпазване от удари от мълния е да стоите в затворено пространство при гръмотевични и мълниеносни бурии. Ако се окажете в открита среда, прикрити пространства, като да се скриете под голямо дърво или някакъв вид навес също може да свърши ролята на защитнафункция, но трябва да внимавате, особено с по-стари и сухи дървета, защото мълнията може да ги разчупи и това да доведе до наранявания.

Стойте настрана от воднипространства, като река, езеро, язовир, море, океан и други, тъй като водата е проводник и може да се окажете жертва на непряк мълниеносен удар.

Автор: д-р Цанко Стефанов


Share: