Online Medicine България

Над менюто
collapse

Клиничен казус 5: Медици изваждат над 200 бъбречни камъни от пикочен мехур

2024-02-26  Александър Манчев Прочетена: 997 пъти

Над 200 бъбречни камъни откриха медицински специалисти в пикочния мехур на 81-годишен мъж!

Историята на пациента с големия брой бъбречни камъни.
 
Пациентът е възрастен мъж, който дълго време е имал обструкция от застой на урина поради доброкачествена хиперплазия на простатата (ДПХ). При застоя на урина в пикочния мехур са се образували множество бъбречни камъни. Като се има предвид големия брой камъни в пикочния мехур и симптомите на пациента, планът за лечение включва мултидисциплинарен подход.
 
Направена е трансуретрална резекция на простатата за облекчаване на обструкцията на изхода на пикочния мехур, която е причинена от ДХП и намаляване на риска от повторно образуване на бъбречни камъни.
 
Отстраняване на камъните от пикочния мехур на умопомрачително число от над 200 камъка!
 
Въпреки че често са калцирани, камъните в пикочния мехур могат да бъдат съставени и от некалцифициран материал. Уринарният застой като ДПХ или неврогенно разстройство на пикочния мехур е основната причина за това състояние.
Повечето такива бъбречни камъни са новообразувани в пикочния мехур на пациента. Някои идват от бъбреците като камък, или като отрязана папила.
 
Всяко чуждо тяло, останало в пикочния мехур, което не е изхвърлено спонтанно, ще образува слоеве от каменен материал и ще се развие като патология във времето. В 50% от случаите съставът на камъните е пикочна киселина.
 
По отношение на хирургичната терапия се използва ендоскопска хирургия.
 
Цистолитолапаксия - за раздробяване на бъбречни камъни в пикочния мехур на по-малки парчета и отстраняването им, може да се постигне чрез разрушителна или аблативна терапия, включително лазери, механичен контактен ударен чук с пневматично задвижване, ултразвук и директно механично раздробяване с литотрит.
 
Използва се и екстракорпорална литотрипсия с ударна вълна. В някои случаи на големи по размер камъни в пикочния мехур или простата се прави отворена супрапубисна хирургия.
 
Това позволява отстраняване на непокътнатия камък, последвано от отворена простатектомия, при простата с тегло над 75 гр.
 
Предимството на отворената супрапубисна цистостомия за отстраняване на бъбречни камъни в пикочния мехур е намаленото време за операция - наполовина по-малко време в сравнение с ендоскопските методи, лесно отстраняване на големи или множество камъни, способност за отстраняване на бъбречни камъни, които може да са трудни или трудни за фрагментиране с ендоскопско лечение и способност за справяне с камъни, които са залепнали за лигавицата на пикочния мехур.
 

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=vTUTr2U6QY0[/embed]

 
Още клинични казуси от нашата специална и нова зона в сайта:
  1. Клиничен казус 1: Находка в корема на 16-годишна жена
  2. Клиничен казус 2: Чуждо тяло в ректум
  3. Клиничен казус 3: Синдром на Netherton
  4. Клиничен казус 4: Извънматочна бременност в 10-та гестационна седмица + СНИМКИ

Share: