Online Medicine България

Над менюто
collapse

Въшки - педикулоза

2024-09-26  Александър Манчев Прочетена: 272 пъти

Въшките, причиняващи педикулоза, са често срещано състояние в дерматологията, особено сред децата в комунални заведения като ясли, детски градини и училища. В такива среди близкият контакт между децата прави разпространението на заразни заболявания и паразити, като въшките, често срещано явление.

Въпреки че в миналото третирането на въшки включваше използването на традиционни методи като газ, съвременната медицина предлага по-модерни и ефективни средства за справяне с този проблем. Тук ще разгледаме трите основни вида въшки, които най-често създават проблеми на хората.

Видове въшки

1. Pediculosis capitis - Главова въшка

Главовата въшка, позната на латински като Pediculosis capitis, е най-разпространената и заразна сред трите вида. Женската снася до 150 яйца, наречени гниди, в основата на косъма, а ларвите се излюпват след около 8 дни. Възрастните въшки се хранят с кръв и могат да се разпространяват чрез директен или индиректен контакт. Областите зад ушите са предпочитани от въшките, където се появява сърбеж и пъпковидни обриви след ухапване. Диагнозата се поставя чрез внимателно изследване на косата и откриване на гниди. Лечението включва медикаменти като хексахлорциклохексан, който се прилага върху косата за унищожаване на паразитите.

2. Pediculosis vestimenti - Дрешна въшка

Дрешната въшка е по-голяма по размери от главовата и се крие в гънките на дрехите. Тя причинява интензивен сърбеж, особено в областите на гърба, раменете и гърдите, където могат да се появят зачервени пъпки и белези от разчесвания. Лечението включва изваряване на бельото и пране на дрехите с вряла вода. Антисептични пудри също се използват за контролиране на заразата.

3. Pediculosis pubis - Половата въшка

Половата въшка обитава областите около пубиса и аногениталната област, но може да засегне и други места с апокринни жлези, като подмишниците. Паразитът се предава главно чрез полов контакт, като сърбежът в засегнатите области е най-силен през нощта. Диагнозата се поставя при откриване на характерните обривни единици и следи от разчесване. Лечението е с инсектицидни средства и бензил бензоат, а при засягане на мигли и вежди се налага механично отстраняване на въшките.

Лечение и профилактика на педикулоза

Лечението на въшките обикновено включва използване на специализирани медикаменти, които унищожават паразитите. Важно е също така да се поддържа добра хигиена, като се перат дрехите и бельото с вряла вода. За да се предотврати повторно заразяване, трябва да се избягва директен контакт с инфектирани хора и да се следват препоръките на лекаря за повторно нанасяне на медикаменти.

Автор: Александър Манчев


Share: